Cumhurbaşkanı Erdoğan: Münbiç'e ve Rakka'ya yöneleceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ ile mücadele konusunda, "El-Bab'ı da onlar terk edecekler, ondan sonra Münbiç'e, Rakka'ya yöneleceğiz'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.10.2016 - 12:08 | Son Güncelleme : 27.10.2016 - 13:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Münbiç'e ve Rakka'ya yöneleceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde Gazi ve Şehit Yakınları Atama Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazi ve şehit yakınları atamasına ilişkin olarak, "2 bin 28 kişinin atamasını bugün gerçekleştiriyoruz. Bunlardan 419'u 15 Temmuz gazisi veya gazi yakını, 67'si de 15 Temmuz şehitlerimizin yakınıdır. Diğer atamalar da terörle mücadelede şehit olanların yakınlarından, mağdur, vazife ve hak malulü olarak kabul edilenlerden oluşuyor. Bugünkü atamayla birlikte sadece son iki yılda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaptığımız atama sayısı 17 bin 74 kişiyi bulmuştur'' dedi.

"ŞİMDİ EL BAB'A YÜRÜYORUZ"

Milletten aldıkları mesajın gereklerini yerine getirmek için kolları sıvadıklarını, PKK'ya ve onun uzantısı kuruluş ve kişilere karşı hem yurt içinde hem de yurtdışında daha kararlı bir mücadele içinde olduklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Suriye'ye niye girdik? Özgür Suriye Ordusu'nu Cerablus'a soktuk, biz de arkalarından girdik ve DEAŞ, Cerablus'ta hiç durmadı, bıraktı gitti. Şimdi Cerablus'a yaklaşık 30 bin Cerablus halkı geldi, topraklarına yerleşti. Bir taraftan hastaneleri yaptık, okullarını yapıyoruz, yollarını yapıyoruz ki Cerabluslu gelsin, insanca yaşamaya başlasın. Arkasından Rai, oraya girdik. Orayı da DEAŞ terk etti. Durmadık, aşağıda Dabık vardı. Dabık, DEAŞ'ın kutsalıydı. Orası, bir zamanlar Mercidabık Savaşı'nı yaptığımız yerdi. Dabık'tan da terk edip gittiler. Şimdi El Bab'a yürüyoruz. Çünkü El Bab onların önemli bir merkezi. El Bab'ı da onlar terk edecekler, ondan sonra Münbiç'e, Rakka'ya yöneleceğiz. Dün akşam Sayın Obama ile uzun uzadıya görüşmemiz oldu ve bu görüşmelerimiz ile de bu tür adımları atacağımızı kendileriyle de paylaştık. Ve şunu da söyleyeyim; PYD, YPG gibi terör örgütlerine bizim ihtiyacımız yok Rakka'da. PYD, PKK aynıdır.

"SİNCAR YENİ BİR KANDİL OLMA YOLUNDA''

Biz dedik ki 'Gelin sizle beraber Rakka'dan DEAŞ'ı atalım, bunu biz sizinle beraber hallederiz, bu gücümüz var.' Bunlar nedir ya, basit bir terör örgütü bunların hepsi aynı. Suriye ve Irak'ta, aynen şu anda Kerkük'te, Musul'da, Telafer'de, Sincar'da bu mücadeleyi yine sürdüreceğiz. Niye? Sincar yeni bir Kandil olma yolunda. Onun için biz Sincar'a müsaade edemeyiz. Çünkü orada PKK var.''

"DEVLETİN SAHİBİ MİLLETTİR"

15 Temmuz darbe girişiminin çeşitli mesajlar verdiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bana göre 15 Temmuz'un en önemli mesajlarından biri de şu; biz 200 yıldır 'devletin sahibi kimdir' ve ' nasıl kurtulur' sorularını hep soran, bu sorulara cevap arayan bir ülkeydik. 15 Temmuz'da bu soruya kati bir cevap bulduk. Bu çok önemli; devletin sahibi millettir. Türkiye'yi kurtaracak yegane güç de milletin bizatihi kendisidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2010 yılından itibaren bu yapıya (FETÖ) karşı açık tavır almaya başladığımda, özellikle de 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişimi ile birlikte net bir duruş sergilediğimde yanımda milletimden başka kimseyi bulamadım" dedi.

"15 TEMMUZ'U BİR İŞGAL GİRİŞİMİ OLARAK NİTELENDİRİYORUZ"

"15 Temmuz'u aynı zamanda bir işgal girişimi olarak nitelendiriyoruz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Türk milleti; vatanını işgal etme, ezanı susturma, bayrağını indirme, devletini yıkma peşinde olanlarla nasıl mücadele ettiğini, edebileceğini Çanakkale'de ve İstiklal Harbi'nde göstermiş bir millettir" şeklinde konuştu.

FETÖ'YLE MÜCADELE

Erdoğan, FETÖ'yle mücadele ile ilgili olarak şöyle konuştu:

"Kendi siyaset arkadaşlarımdan, muhalefet partilerinden, iş dünyasından, sivil toplum kuruluşlarından her çevreden pek çok kişi bunların üzerine çok gittiğimi, kendilerine haksızlık yaptığımı bana söylüyordu. Sadece milletim beni bu mücadelemde kayıtsız şartsız destekledi."

"KİMSE BİZE MAĞDUR EDEBİYATI YAPMASIN"

"15 Temmuz gecesi 246 değil de 246 bin insanımız şehit olsaydı, bu mesele üzerinden polemik üretenler acaba darbeyi kabul edecekler miydi?" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"O zaman da başka bir bahane bulacaklardı. Öyleyse ne darbenin ne darbe girişimine karışanların ne de o örgüte doğrudan veya dolaylı destek veren hiç kimsenin gözünün yaşına bakma hakkına sahip değiliz. Onun için kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın, eğer benim yakın arkadaşlarımın içerisinde de varsa onlara da sesleniyorum, sakın bize mağdur edebiyatı yapmayın."

''İNŞALLAH 2023 HEDEFLERİMİZE DAHA KOLAY ULAŞACAĞIZ''

Terörü kapıya dayandığı zaman değil, kaynağında kurutmak istediklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"İnşallah 2023 hedeflerimize daha kolay ulaşacağız. Çünkü milletimiz, bu kararlılığı ortaya koymuş, biz sorumluluk sahiplerine de 'yürüyün, bu yol şehadete çıksa da arkanızda biz varız' demiştir. Bundan daha açık bir mesaj olabilir mi Millet ne diyor; 'Yürüyün.' Yürüyeceğiz. Bir hocamın bize yönetimle ilgili güzel bir nasihatı vardı. 'Evladım, lider taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır' derdi. Biz bununla yetiştik. Lider eğer taşın arkasına saklanmazsa, meydanda olursa, işte millet de 81 vilayette meydanları tıklım tıklım doldurur. 29 gece demokrasi nöbetleri tutuldu mu, tutuldu. Hiçbir ayrım var mıydı, sanatçısı, sporcusu, milletin hepsi döküldü oralara."

Sayfa Yükleniyor...