Muş'ta 5.0 büyüklüğünde deprem

Muş'ta meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki deprem, paniğe neden oldu. Merkez üssü Bulanık olan depremde ilk bilgilere göre, can kaybı olmazken, bazı evlerde hasar meydana geldi. Bazı hayvan barınakları da yıkıldı.

26.03.2012 - 13:55

Muş'ta 5.0 büyüklüğünde deprem

Bulanık ilçesinde saat 13.35'te 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 5.0 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Bulanık İlçesi Sultanlı Köyü olduğunu açıkladı.

5 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Muş'un yanı sıra Erzurum ve Ağrı'da da hissedildi.

İlk tespitlere göre depremde önemli hasar olmadı. Bazı köylerde hayvan barınaklarının yıkıldığı bilgisi alındı.

BAZI EVLERDE HASAR  VAR
Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede ve Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya, NTV’nin canlı yayınına katılarak sarsıntıyla ilgili bilgiler verdi.

Bulanık’taki bazı evlerde hasar oluştuğu bilgisini aldıklarını belirten Dede, “Deprem sırasında merkezdeydim. Depremi hissederek dışarıya çıktım. Köylerden haber bekliyoruz” dedi.

Sarsıntıdan sonra telefon hatlarının kilitlediğine de dikkat çeken Dede, bölgeyle irtibat kurmakta zorlandıklarını söyledi.

Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya ise ilk bilgilere göre depremde can kaybı olmadığını ifade etti.

Akkaya, “Can kaybı yok, yaralı yok. Ama mal kaybı var. Sultanlı köyünde bazı evlerde hasar oluştu, büyük çatlaklar var. Hayvan barınakları yıkıldı, bazı hayvanlar telef oldu. Enkaz altında kalan hayvanları kurtarmaya çalışıyoruz" dedi.

Deprem nedeniyle halkın büyük panik yaşadığını dile getiren Akkaya, bölgedeki hava koşulları hakkında da bilgi verdi.

Başkan Akkaya, "Şu anda kar yağışı var ama yollarımız açık. Diğer köylerden haber alıp, birkaç saat içinde daha net bilgi verebiliriz" diye konuştu.

BENZİN İSTASYONUNDA PATLAMA
Öte yandan, Muş-Bitlis karayolunda bulunan akaryakıt istasyonunun LPG pompasında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın, itfaiye ekiplerinin 3 saatlik çalışması sonucu söndürüldü.

İstasyonun sahibi Cezmi Özay, depremden sonra patlama olduğunu iddia etti. Cezmi Özay, patlamayla alevlerin yükseldiğini ve yeğeni Ömer Özay'ın yaralandığını söyledi.

Özay, hastaneye kaldırılan yeğeninin sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

KIZILAY'DAN ÇADIR
Bu arada, Kızılay depremin ardından bölgeye afet müdahale ekibi ile çadır ve battaniye gönderdi.
Muş'un Bulanık ilçesinde geçen yıl Şubat ayında büyüklüğü 3.7 ile 4.5 arasında değişen peşpeşe depremler paniğe neden olmuştu.

ARTÇILARA DİKKAT
Depremi değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat, ''Türkiye deprem bölgeleri haritası kapsamında Bulanık bölgesi birinci Derece deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Ancak bu büyüklükte bir depremin can kaybına neden olması beklenmemektedir'' dedi.

Muş ve yakın çevresinin Kuzey Anadolu Fayı'nın doğu kesiminde yer aldığını, genel olarak bölgede çok sık aralıklarla olmasa da tahripkar depremler meydana geldiğini anlatan Kalafat, bunlara örnek olarak 7 Mart 1966'da 5.6 moment büyüklüğündeki Varto-Hınıs, 19 Ağustos 1966'da 6.0 moment büyüklüğündeki Varto, 24 Kasım 1976'da 6.3 moment büyüklüğündeki Çaldıran ve 27 Mart 1982'de 5.7 moment büyüklüğündeki Bulanık-Varto depremlerinin verilebileceğini bildirdi.

Kalafat, ''Bu büyüklükte bir depremden sonra yerel büyüklüğü yaklaşık 4.0 civarında artçıların olması beklenmelidir. Bu ise özellikle hasar görmüş yığma kerpiç binalarda hasarın artmasına, bazen yıkıma neden olabilir. Bu yüzden yörede yaşayan vatandaşlarımızın tedbirli ve bilinçli olması gerekmektedir” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...