Mustafa Sarıgül yola koyuluyor

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için henüz müracaatını yapmadı ama bugün bir anlamda seçim startını verdi.

Anadolu Ajansı 17.11.2013 - 19:41

Mustafa Sarıgül yola koyuluyor

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul İl Merkezi'ni ziyaret etti.

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) ve CHP bayrakları taşıyan binlerce kişiyle Şişhane'deki CHP İl Merkezi'ne gelen Sarıgül'ü, CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, caddenin üzerinde sarı gül demetiyle karşıladı.

Mustafa Sarıgül, cadde üzerine kurulan, üzerinde "El ele, kol kola, omuz omuza" yazılı platformdan, gruba seslenmeden önce, üzerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafı bulunan bir bayrak ve CHP bayrağı salladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için yöntem belirlendikten sonra müracaatını yapacağını söyleyen Sarıgül, çarşamba günü çalışmaların başlayacağını söyledi.

"Aday adayı olan bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum" diyen Sarıgül, “İl başkanımız ve genel merkez yöntemi belirledikten sonra, ben müracaatımı yapacağım. Çarşamba akşamı Bismillah diyoruz. İl başkanımız Oğuz Kaan Salıcı ile planladık ve Esenler ile Bağcılar’dan Bismillah diyoruz” şeklinde konuştu.

"ÖNCE İSTANBUL, SONRA TÜRKİYE"
Sarıgül, "Bir siyasi ya tozda dumanda kalır ya da tozu dumana katar. Şimdi size şunu soruyorum: Tozu dumana katmaya hazır mısınız? Analarımıza sesleniyorum: Yıllarca beşiklerimizi siz salladınız, yıllarca önce çocuklarınızın, sonra torunlarınızın beşiklerini siz salladınız; İstanbul'u sallamaya hazır mısınız?

İstanbul için yeni yüzlerin, yeni fikirlerin, yeni iktidarın zamanı gelmiştir. Bunu hiç kimse durduramaz. CHP, İstanbul'da iktidar olmak için hazırlıklarını yapmaktadır. Bugüne kadar bazı çevreler şunu söylüyorlar: 60 yıldır iktidar olamadınız. Onlara diyoruz ki 30 Mart gecesi saat 20.30'da, Allah'ımın takdiriyle, yurttaşlarımın desteğiyle kimin iktidar olduğunu göreceksiniz. Önce İstanbul'da, sonra Türkiye'de CHP'mizi şahlandıracağız" dedi.

"KORKMADAN, YILMADAN, ÖDÜN VERMEDEN..."
Sarıgül, rütbe heyecanı olmadığı belirterek, "Korkmadan, yılmadan asla ödün vermeden, cesaretle bu yola başkoymuş yurttaşlarımın birinin bile yüzünü eğik bırakmadan, yüzde 100'ünüzün mutluğunu için çalışacağım. Bu meydandan söz veriyorum. AK Partili, DSP'li, BDP'li, MHP'li bütün kardeşlerime diyorum ki: Bana gelen yurttaşıma hangi partiye oy verdin diye sormam; sana nasıl yardımcı olacağım diye sorarım" şeklinde konuştu.

Ön seçimle milletvekili olduğuna değinen Sarıgül, "Genel merkezimiz yöntemi belirledikten sonra ben müracaatı yapacağım. Genel merkezimiz nasıl belirlerse, başımın üzerinde yeri var. Ben isterim ki önce partili arkadaşlarımın gönlünde olayım, sonra da halkımın gönlünde olayım" dedi.

BARZANİ VE DERSHANELER
Sarıgül, hükümetten, "seçim öncesi Kürt yurttaşları istismar edecek ayak oyunlarını bırakmasını isterken, "Barzani yıllardan beri orada yaşıyor. Sen de 13 yıldır iktirdarsın. Ölüyü bıraktın, diriyi bıraktın, seçime 4 ay kala Barzani'yi davet ediyorsun. Yutmazlar" ifadelerini kullandı.

Dershanelerin, eğitim yetersizliği yüzünden bulunduğunu dile getiren Sarıgül, "Dershaneler şu anda büyük bir ihtiyaçtır. O dershanelerin büyük bir bölümünde, 'Paran var mı, pulun var mı ' diye sormuyorlar. Hayırseverler destek veriyor. Hizmetleri siyasi nedenlerden dolayı kesme mantığını doğru bulmuyorum.

Dünyanın 114 ülkesinde okullar varsa, Türkiye'nin bir çok noktasında dershaneler varsa, o dershanelerde örfümüz, töremiz, geleneklerimiz, inançlara saygı en güzel şekilde öğretilmekte. Yurt dışındaki o okullara gittiğimde o okullarda Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi, İstiklal Marşı'nı her zaman gördüm" şeklinde konuştu.

OĞUZ KAAN SALICI DA KONUŞTU
CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı da kırgınlıktan, küskünlükten dolayı hiç kimseyi CHP dışında bırakmayacaklarını ifade ederek, "Bizim niyetimiz, amacımız aradaki farkı kapatmak ve büyükşehir belediye başkanlığına bir CHP'li oturtmak" dedi.

Büyükşehir belediye başkan adayları açıklandığı gün, Taksim'de bir miting yapmayı öneren Salıcı, "Biz, İstanbul'u aldığımız gün, CHP fiilen iktidardır. Biz, İstanbul'u aldığımız gün, Sayın Kılıçdaroğlu fiilen başbakandır. Biz, İstanbul'u aldığımız gün, Türkiye'nin savaş kokan dış politikası sona erecek. Biz, İstanbul'u aldığımız gün, İstanbul'un üzerine 20 yıldan beri çöken rant ikdarı son bulacak" diye konuştu.

Konuşmalar sırasında "Halkçı Sarıgül", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "El ele, kol kola, omuz omuza", "Çalışa çalışa kazanacağız", "Fırat'ın önüne set koyamazsın", "Her yer Şişli, her yer Sarıgül" şeklinde sloganlar atıldı.

Konuşmaların ardından Sarıgül, Salıcı ve TDH İstanbul İl Başkanı Mehmet Ali Oğuş birikte güvercin uçurdu. Daha sonra Sarıgül, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...