NASA Başkanı Charles Bolden'in ''ABD Başkanı Barack Obama'nın, NASA'dan, İslam dünyasına ulaşılmasını istediği'' yönündeki açıklamasını düzelten Beyaz Saray, ''Bunun, NASA'nın işi olmadığını'' bildirdi.

İlişkili Haberler


Bolden'in, ''NASA'nın öncelikleri arasında İslam dünyasına ulaşmanın da bulunmasının istendiği'' yönündeki açıklamasının doğru olmadığını belirten Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Charles Bolden'in bu açıklamayı neden yapmış olabileceği sorusunu, ''Bu güzel bir soru. Ancak bu konunun onun (Bolden'in) veya NASA'nın konusu olduğunu sanmıyorum'' diye yanıtladı.

Beyaz Saray'dan Bolden'in sözlerine ilişkin daha önce yapılan açıklamada da ''Obama'nın, NASA'dan, Rusya, Japonya, İsrail ve çeşitli İslam ülkelerindeki en iyi bilim adamları ve mühendislerle bağlantıya geçilmesini istediği'' belirtildi, ancak bu açıklamaya rağmen konuya ilişkin tartışmalar devam etti.

Bolden, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ''NASA'nın yeni uzay stratejisinin uluslararası işbirliğinin artırılması'' olduğunu ifade ederken, ''bu kapsamda en önemli görevleri arasında İslam dünyasıyla iletişime geçmek ve Müslüman bilim adamlarının bilim ve tarihe yaptıkları katkıları hatırlatmak olduğunu'' söylemişti.

Charles Bolden, açıklamasında, NASA Başkanı olduktan sonra Başkan Obama'nın kendisinden üç isteği olduğunu, bunların ilk ikisinin çocukların bilim ve matematikle ilgilenme isteğini artırmak ve NASA'nın uluslararası ilişkilerini geliştirmek olduğunu kaydetti.

Bolden, üçüncü isteği ise ''NASA'nın İslam dünyasıyla iletişime geçmesi, daha çok Müslümanı istihdam etmesi ve Müslüman bilim adamlarının tarih, bilim ve teknolojiye katkılarının öneminin hatırlatılması'' şeklinde dile getirmişti.