NASA’nın ikizleri Mars’ta 5 yıllarına giriyor

Mars’a üç aylığına gönderilen NASA’nın iki araştırma robotu Spirit ve Opportunity, kızıl gezegende beşinci yıllarına giriyor...

13.01.2009 - 16:50

NASA’nın ikizleri Mars’ta 5 yıllarına giriyor

2004 yılının Ocak ayında 90 gün sürecek görevler için Mars’a gönderilen iki gezgin robot, son kullanım tarihi geçtikleri halde verimleri düşmeyince bilim insanları tarafından biraz daha kullanılmak üzere kontrol altında tutulmuştu. 90 gün için başlatılan görev, bu ay içinde beşinci yılına giriyor.

3 Ocak 2004 tarihinde Kızıl Gezegen’in Gusev ismi verilen kraterine inen Spirit, beşinci yılını doldurdu bile, Meridiani Planum’a üç hafta sona iniş yapan ikizi Opportunity’nin 5. yılı ise 24 Ocak tarihinde doluyor.

Bir çok kum fırtınası, arızalanan tekerlek, yaşlanan ekipman, Mars’ın kış aylarında azalan Güneş ışınları gibi zorlu koşullara rağmen bir şekilde ayakta kalmayı başarabilmiş ikiz robot gezginler, bugüne kadar 250 bin civarında fotoğraf, 36 gigabayt veri ve 13 kilometreden daha fazla alanın bilgisini gönderdiler. Gönderilen bilgiler arasında daha önceleri bilinmeyen bir dağ ve birçok krater de var.Mühendisler, 5 yıldır Kızıl Gezegen’de olan robotları henüz devreden çıkarmayı düşünmüyor. Şimdiye kadar 7,5 kilometre hareket eden Spirit’in bir sonraki hedefi Home Plate adı verilen bir platonun 183 metre güneyinde yer alan bir bölgeyken, Opportunity’nin hedefi ise 22 kilometre genişliğindeki Endeavour krateri. Bu krater Opportunity’nin geçtiğimiz iki yılın büyük bir kısmını geçirdiği Victoria kraterinden neredeyse 20 kat daha büyük.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...