CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan Ankara'daki patlamaya ilişkin açıklama

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara'daki patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada terörün sonra erdirilebilmesi için hükümete açık çek verdi, "Ne isterseniz yapmaya hazırız" dedi. CHP MYK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz" açıklamasında bulunuldu.

ntv.com.tr 10.10.2015 - 17:09 | Son Güncelleme : 10.10.2015 - 17:44

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan Ankara'daki patlamaya ilişkin açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da 95 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Yazık günah bu ülkeye: defalarca söyledim yine söylüyorum. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, hepimizin terörü ortak lanetlemesi lazım. Tükiye'nin haketmediği tabloyu zorla dayatmaya kimsenein gücü yetmz. Biz teröre lanet okuyacağız, mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye'nin acıya ve kana bulaştırılması bizim haketmediğimiz bir tablodur.

Üzgünüm, üzüntülüyüm. Bugün tüm etkinliklerimizi erteliyoruz. Buradan Ankara'ya geçeceğim ve yetkili organlarımızı toplayacağız. Tablonun netleşmesini de bekliyoruz. Milletvekili arkadaşlarımızı süratle olay yerine gönderdim. Gelen rakamlar iç açıcı değil. 2 canlı bombadan söz ediliyor.

Bugün özel bir suçlama getirmek istemiyorum ama Türkiye böyle mi yönetiliyor. Biz beraberce huzur içnde yaşayabiliriz. Neden gencecik insanlarımız teröre kurban gitsin. Biz huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke istiyoruz. Dayatmayı terör noktasına taşımak hangi vicdanın kabul edeceği bir şeydir. Terörü bitirmek istiyoruz diye şunu yapacağız desinler, açık çek veriyoruz destek veririz. Ne istiyorsanız yapmaya hazırız.

Analar ağlamasında demek lafla olmuyor. Bütün siyasi partilerin terör konusunda amasız hareket etmesi gerekiyor. Teröre karşı onurlu ve dik bir duruş sergilemeliyiz. Yazık, günah çocuklarımız ölüyor. Barış istemek ne zamandan beri suç olmaya başladı. Ortadoğu'da başladı, Türkiye'ye geldi. Şimdi ben konuşmayım da ne yapayım? Demokrasiyi yaşatmak istiyoruz. Ülkeyi yönetenler sabırlı olsun istiyoruz. Neden Türkiye bu halde ne söyleyeyim ben şimdi vatandaşlarıma."

ANKARA'YA DÖNDÜ

Kılıçdaroğlu olayın ardından İstanbul'daki miting programını iptal ederek Ankara'ya döndü. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı. 

Ankara'daki patlama nedeniyle İstanbul'daki seçim çalışmalarını iptal ederek öğle saatlerinde Ankara'ya dönen Kemal Kılıçdaroğlu, bir süre kurmaylarıyla patlamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP MYK: "SİYASI SORUMLULARI İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ"

CHP Merkez Yönetim Kurulunca (MYK) Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle genel seçime ilişkin miting ve siyasi propaganda faaliyetlerinin 3 gün süreyle durdurulması kararı alınarak hükümete "ulusal yas ilan etme" çağrısında bulunuldu.

CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Tek gündem maddesi Ankara'daki terör saldırısı olduğu belirtilen ve 45 dakika süren toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı.

"Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde Ankara'nın göbeğinde Ankara Emniyet Müdürlüğüne sadece beş yüz metre mesafede patlayan hain bombalarla 86 vatandaşımız hayatını kaybetti" ifadesi ile başlayan açıklamada, "Tarihe 'kanlı cumartesi' olarak geçecek bu saldırının hedefinde bu ülkede huzur isteyen, demokrasi isteyen, adalet isteyen milyonlar var" değerlendirmesinde bulunuldu.

Saldırının hedefinde, ülkede huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak isteyen, kendi ülkesinde güven içinde hayatını sürdürmek isteyen vatandaşların bulunduğu belirtilen MYK açıklamasında, şöyle denildi:

"Bu saldırının hedefinde Türkiye’nin birliği, kardeşliği ve huzuru var. Kandan, kaostan, şiddetten ve ölümden beslenenler ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Kendi ikbali için kan dökmekten çekinmeyen eli kanlı şebekeler yerle bir olacaklar. Huzur, birlik ve demokrasi isteyenler, bu ülkede birlikte barış içerisinde yaşamak isteyenler mutlaka kazanacaktır. Canımız yansa da çok öfkeli de olsak sağduyumuzu korumalıyız. Bu ülkede 'Önce Türkiye' diyenler, ellerinde pankartlar ve dudaklarında en güzel şarkılarla demokrasi ve barış içerisinde yaşamak isteyen altın gibi gençler, dürüst ve namuslu insanlar varken demokrasi ve barış dolu günler mutlaka doğacaktır. İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz."

Türkiye'nin bu tabloyu hak etmediği kaydedilen açıklamada, Türkiye'nin her güne kanla, katliamla, şiddetle, terörle uyanan bir ülke olmaya layık olmadığı görüşü savunuldu.

CHP MYK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Teröre ve şiddete karşı atılacak her adıma koşulsuz, amasız destek vermeye hazırız. Bu güzel ülkede bir daha asla böyle olayların yaşanmaması için herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve gereken adımları tereddütsüz atmalıdır. Bu memleketin bütün evlatlarına, bütün vatandaşlarımıza açık çağrıda bulunuyoruz, Türkiye bu acıları yaşamaya, her gün çocuklarının ölümüne uyanmaya ve felaketlerin esiri olmaya mahkum bırakılamaz. Biz bu ülkenin makul insanlarının sesi olmaya, bu itiraza öncülük etmeye, bu ülkede güven ve huzur ortamını yeniden inşa etmek için sorumluluk almaya hazırız. Miting ve siyasi propaganda faaliyetlerimizi önümüzdeki 3 gün için durdurma kararı almış bulunuyoruz. Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyor, bu hain saldırıda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailelerine sabır, milletimize başsağlığı, yaralılarımıza sağlık diliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...