Neden ve ne kadar sıklıkta?

Yapılan bir araştırmaya göre; her 3 kadından biri gebelik süresince eşinden cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddet görüyor.

01.04.2010 - 10:48

Neden ve ne kadar sıklıkta?

Kent merkezi, ilçeler ve köyleri kapsayan araştırmada 824 gebe kadınla bire bir görüşmeler yapıldığını dile getiren İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Başkanı Doç. Dr. Osman Celbiş, yaptıkları araştırmanın Avrupa'nın alanında önde gelen bilim dergilerinden ''European Journal of Public Health''de yayımlandığını kaydetti.        

Gebe kadınlarda şiddetin varlığı ve nedenleri ile ne kadar sıklıkla şiddet gördüklerini araştırdıklarını anlatan Doç. Dr. Celbiş, şunları söyledi:        

''Yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre gebe kadınların, gebelikleri süresince yüzde 8,5'i cinsel, yüzde 34,8'i psikolojik, yüzde 16,3'ünün de fiziksel şiddete maruz kaldığını belirledik. Toplamda her 3 kadından biri gebelik süresince şiddete uğradığını ortaya çıkardık. Bu bizi bile şaşırttı.

KIRSALDA ŞİDDET ARTIYOR
Yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan biri de kırsalda şiddetin daha yüksek olduğu gerçeğiydi. Kırsalda şiddet riski çok daha yüksek. Malatya'da yıllık ortalama 15 civarında gebelik yaşanıyor. Bunların yüzde 70 gibi ciddi bir kısmının da kırsalda olduğuna baktığımızda şiddetin maalesef daha ciddi boyutlara çıktığını fark ediyoruz.

İŞSİZ KOCA, İSTENMEYEN GEBELİK, EĞİTİM SEVİYESİ
Bir kadın sigara içiyorsa şiddet görme riski 1,8 kat artarken, eğitim seviyesi düşük bir kocası varsa risk bu kez 2,5 kat artıyor. Koca işsiz ise kadın için risk bu kez 3 kat artıyor. Kadın istemeden gebe kaldıysa kocasından şiddet görme olasılığı 5 kat artıyor.

AĞLAYARAK ANLATTILAR
Birçok kadının kendisiyle görüşme yapılırken uğradığı şiddeti ağlayarak anlatılar. Bu tür araştırmaların ülke genelinde yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığının da bu anlamda gebelerde değişimleri, temel risk faktörlerini belli periyodik aralıklarla ölçmesi, değerlendirmesi gerekiyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...