Neruda'nın ölümü araştırılacak

Şili'de bir yargıç, zehirlendiği iddialarının ardından Nobel ödüllü şair Pablo Neruda'nın 1973 yılındaki ölümünün araştırılması talimatı verdi.

03.06.2011 - 09:56

Neruda'nın ölümü araştırılacak

Bir komünist ve Cumhurbaşkanı Salvador Allende'nin dostu olan Neruda, Augusto Pinochet'nin düzenlediği askeri darbenin hemen ardından ölmüştü.

Ailesi, Neruda'nın 69 yaşındayken, başkent Santiago'daki bir klinikte ilerlemiş prostat kanseri nedeniyle öldüğünü söylüyordu.

Neruda adına kurulan vakıftan yapılan açıklamada, "Pablo Neruda'nın kanserden başka bir nedenden dolayı öldüğüne dair bir kanıt bulunmamaktadır' denildi.

Ancak Şili Komünist Partisi'nin başvurusuyla bir yargıç ölümün soruşturulması talimatı verdi.

Neruda'nın eski şöförü Manuel Araya Osario, darbeden 12 gün sonra ajanların Pinochet'nin emriyle, klinikte yatarken Neruda'ya zehir enjekte ettiğini söylüyor.

Neruda darbeden sonra orduyu ağır bir şekilde eleştirmiş ve ülkeye ihanet ettiklerini söylemişti.

Eski Şili lideri Salvador Allende'nin ölümünün de geçtiğimiz günlerde araştırılmasına karar verilmişti. Aynı yargıcın verdiği talimatla, Allende'nin naaşı mezardan çıkarılmıştı.

Soruşturmayla Allende'nin genel olarak inanıldığı gibi intihar mı ettiği, yoksa cumhurbaşkanlığı sarayına saldıran askerlerce mi öldürüldüğü araştırılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...