Suşehri'ne bağlı Akşar Köyünde çiftçilikle uğraşan 2 çocuk babası 44 yaşındaki Mürsel Satılmış'ın yaşamı 12 yıl önce İstanbul'da nüfus cüzdanını kaybedince değişti.

Kaybettiği nüfus cüzdanı yüzünden hayatı alt üst olan, adına şirketler kurulan, açılan çok sayıdaki davalar yüzünden zamanının büyük bölümünü savcılıkta geçiren ve zaman zaman da tutuklanan Satılmış'ın yüzü gülmüyor.

Son dönemde Ankara Vergi Dairesinden adına kurulan şirket nedeniyle yeni vergi borcu geldiğini anlatan Satılmış, maddi durumunun iyi olmadığını, güçlükle geçimini sağladığını, bu durumdan bir an önce kurtulmak istediğini söyledi.

Kaybettiği nüfus cüzdanının başına açtığı bu durum nedeniyle psikolojisinin de bozulduğunu ifade eden Satılmış, duygularını şöyle dile getirdi:

'5 KERE HAPİS YATTIM'
''Kimliğimin 12 yıl önce kaybolması hayatımı kararttı. 2004 yılında bu kaybolan kimliğim nedeniyle adıma kurulan bir şirket tarafından verilen çekin karşılıksız çıkması yüzünden 35 gün Suşehri Cezaevi'nde yattım. Daha sonra ise 4 defa Suşehri Cezaevi'nin kapalı olması nedeniyle Şebinkarahisar Cezaevi'nde belirli süreler ceza çektim. Bunlar yetmezmiş gibi adıma kurulan şirket adına telefon faturaları geldi. Bunlara da itiraz ettim. Ama şimdi ise Ankara'dan vergi borçları gelmeye başladı. Ne yapacağımı şaşırttım. Delirme noktasına geldim. Gelen vergi borçları ve adıma kurulan şirket ile ilgili beraat kararlarını Suşehri Vergi Dairesi'ne verdim. Kendileri konuyu araştıracaklarını ve ilgili yerlere yazı yazacaklarını söylediler. Ama artık günlerim bu işleri takip etmekle geçiyor. Bıktım usandım artık. Çarem kalmadı.''

Kış mevsimi dolayısıyla ailesini köyünde bırakarak başka bir köyün mahallesinde bekçilik yaparak geçimini sürdürdüğünü söyleyen Satılmış, ''Suşehri'nin en uzak köyü olan ve kimsenin yaşamadığı Kızıltaş'a bağlı Bileyli Mahallesinde 6 ev ve bir caminin bekçiliğini yapıyorum. Yanımda ise iki kangal köpeği var. Sadece bunlarla zaman geçiriyorum. Bu işler yüzünden ilçeye gelmek zorunda kalıyorum. Artık birilerinin elimi tutmasını, yardımcı olmasını istiyorum'' diye konuştu.

Sivas'ın Suşehri ilçesinde yaşayan Mürsel Satılmış, 12 yıl önce İstanbul'da nüfus cüzdanını kaybedince hakkında bugüne kadar 270 dava açılmış, GSM şirketinden gelen icra takipleri nedeniyle zor günler geçirmiş, karşılıksız çek keşide etmek ve benzeri suçlamalarla açılan benzer davalar nedeniyle zaman zaman tutuklanmıştı.