Numan Kurtulmuş kimdir? TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?

Numan Kurtulmuş, sosyal medya kullanıcılarının merak edip araştırdığı isimler arasında yer alıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı olan Numan Kurtulmuş'un hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler sorgulanıyor. Peki, Numan Kurtulmuş kimdir? TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?

Numan Kurtulmuş kimdir? TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?

, 1959 yılında Ordu'nun Ünye ilçesinde doğdu. Baba adı İsmail Niyazi, anne adı Ayşe Güngör'dür. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı.

1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent ünvanını aldı. ABD’de Cornell Üniversitesinde akademik çalışmalarını sürdürdü. 2004 yılında profesör oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde uzun yıllar Sosyal Siyaset ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında dersler verdi.

Prof. Dr. Kurtulmuş, 1998 yılında aktif siyasete girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2008’de Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi. 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi’ni (HAS Parti) kurdu. HAS Parti, 2012’de bütünleşme kararı alarak AK Parti ile birleşti.

AK Parti’de Ekonomi İşleri’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Prof. Dr. Kurtulmuş, 29 Ağustos 2014 tarihinde 62. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı olarak görevine başladı. 63, 64 ve 65. Hükümetler döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü yapan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 65. Hükümet’te yapılan değişiklik ile Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

AK Parti 6. Olağan Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçilen Prof. Dr. Kurtulmuş, halen AK Parti Genel Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.

Numan Kurtulmuş, 7 Haziran 2023 tarihinde 30. Başkanı olarak seçilmiştir.

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babasıdır.

Sayfa Yükleniyor...