O 15 bin lirayla madenin eksiklerini tamamla!

Bursa’daki faciada ölen 19 işçinin yakınları, madenin sahibinin tutuklanmasını istedi. Bazı madenci yakınları, parasızlıktan adliyeye gelemezken; aileler “Taahhüt ettiği 15 bin lirayla madenin eksiklerini tamamlasın” dedi.

Anadolu Ajansı 25.12.2009 - 16:45

O 15 bin lirayla madenin eksiklerini tamamla!

Mustafakmemalpaşa ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden 19 işçiden 16'sının yakınları, Büyükköy Madencilik’in sahibi Nurullah Ercan'ın tutuksuz yargılanması kararına itiraz etti.

Acılı aileler, dilekçelerini Mustafakemalpaşa Sulh Ceza Mahkemesine verdi.

Hayatını kaybedenlerden 3'ünün yakınlarının ise maddi imkansızlıklar nedeniyle adliyeye gelemediği belirtilirken, itiraz dilekçelerini adliyeye havale yoluyla ileteceği öğrenildi.

Hayatını kaybeden işçilerden Murat Hanay'ın ağabeyi Nihat Hanay, dilekçelerin sunulmasının ardından, işçi yakınları adına gazetecilere yaptığı açıklamada, avukat Halil Ağırgöl'ün hiçbir maddi karşılık beklemeden dilekçelerini gönüllü olarak yazdığını belirtti.

Bursa Baro Başkanı Zeki Kahraman'ın, kendisinin de içinde yer alacağı 20, hatta gerekirse 40 kişilik avukat grubu oluşturma sözü verdiğini aktaran Hanay, “Baro Başkanımızın seçeceği avukatlarla yolumuza devam edeceğiz'' dedi.

AĞIRGÖL: ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK DOLAŞIYOR
Avukat Halil Ağırgöl ise Nurullah Ercan'ın olaydan sıyrılmaya çalıştığını savunarak , şöyle konuştu: ''Ercan, fadesinde işi taşerona verdiğini söylüyor. İşi taşerona vermesi, bir şeyi değiştirmez. Yasalara rağmen açık ihmal sonucu 19 canı toprağa vermemize rağmen bu kişi ne yazık ki dışarıda elini, kolunu sallayarak geziniyor.''

‘O PARAYLA MADENİN EKSİKLERİNİ TAMAMLASIN’
Dilekçe veren madenci yakınları da adaletin yerini bulmasını beklediklerini belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

''Nurullah Ercan, ne kadar ağır ceza alırsa yüreğime bir nebze olsa da su serpilmiş olacak. Ercan, 15 bin lira sonra da 10 bin lira vereceğini söylüyor. Bizim eşlerimizin fiyatı 15 bin lira değil. 40'a yakın çocuk yetim kaldı.

Ercan'ın gazete ilanıyla vereceğini açıkladığı 15'er bin lirayı, hiçbirimiz kabul etmeyecek. Ercan, o parayla madenlerinin eksikliklerini tamamlasın, başka aileler de yanmasın, çocuklar babasız kalmasın.

Nurullah Ercan yüzünden bizim ocağımıza ateş düştü, başka ocaklara düşmesin. Bizim evlerimize telefon ettirmesin, gelmesin, istemiyoruz. Onun parasına ihtiyacımız yok.''

DİLEKÇEDEN
İtiraz dilekçesinde yer alan bazı görüş ve ifadeler ise şunlar:

''Şüpheli Nurullah Ercan, asıl işveren olarak iş yerinin işletilmesinden doğan yasal yükümlülüklerini yerine getirmemiştir. Açık ihmalli davranışıyla ölüme sebebiyet vermiştir.

Ercan'ın kaçma şüphesi vardır. Yüksek maddi olanaklarını kullanarak, kanun önünde hesap vermekten kaçmıştır ve yargılama devam ederken de bu hareketini tekrarlama olasılığı yüksektir.

Ercan, tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunmaktadır. Kendine yakın kişileri ev ev dolaştırarak, şikayette bulunmamalarını telkin etmeye başlamıştır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...