Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, Başbakınlık Merkez Bina'daki görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan'ın makam odasında birer açıklama yaptı.

ERDOĞAN: SICAK İLGİSİ NEDENİYLE TEŞEKKÜRLER
İlk sözü alan Başbakan Erdoğan, “Aramızda, stratejik bir ortaklığımızın gereği olarak, özellikle ikili münasebetlerimizi gözden geçirme fırsatı bulduk'' dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: ''Bölgesel konuları değerlendirme imkanımız oldu, Afganistan, Irak, Ortadoğu gibi. Ve tüm bunları görüşmenin yanında geleceğe yönelik, enerjiye yönelik, enerji konusu üzerinde de durduk. NATO'daki son gelişmeleri değerlendirme fırsatı da bulduk. İnanıyorum ki teröre karşı ortak mücadelemiz bundan sonra da aynı kararlılık, aynı dayanışma içerisinde devam edecek. Ben kendilerinin özellikle ülkemize göstermiş oldukları bu sıcak ilgi sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum.''

OBAMA: LİDERLİĞİNİZDEN ÇOK ETKİLENMİŞTİM
ABD Başkanı Obama ise konuşmasına Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Türk Hükümeti'ne ''olağanüstü konukveserlik'' için ''teşekkür'' ederek başladı.

Başbakan Erdoğan'ı geçen hafta Londra'da yapılan G-20 Zirvesi'nde yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten Obama, şöyle devam etti:

''Liderliğinden çok etkilenmiştim. Ve konuşmamızın, görüşmemizin çok mükemmel bir özetini verdi. Daha da çok etkilendim. Konuşmamda ziyaretim boyunca söylediğim şeyi tekrarlamak istiyorum; Türkiye'nin ABD'nin kritik stratejik bir ortağı olduğunu düşünüyorum. Sadece terörle mücadelede değil...

Her iki ülkenin, inanıyorum ki bölgenin ve tüm dünyanın refahına yol açacak ekonomik kültürel ve siyasi bağlarını geliştirmekle de ilişkilerimizin böyle olduğunu düşünüyorum.

Türkiye ile ortaklığımızın ve bunun sonucundaki çalışmalarımızı heyecanla bekliyorum. Sayın Başbakan'ın ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın da bu süreçte çok iyi bir ortak olacağına eminim.''

Obama, ''Türkiye, İsrail ve Suriye arasında süren barış görüşmelerini yakından takip ettiğini ve bu çabaların devam etmesinin Ortadoğu barışı için çok faydalı olacağını'' söyledi.

NATO'da işbirliğinin çok önemli olduğuna işaret eden Obama, Türkiye'nin NATO'ya büyük katkıları olduğunu dile getirdi.

Obama, Türkiye-Ermenistan, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin gündeme geldiği görüşmede, ayrıca PKK terör örgütü konusundaki düşüncelerini de yineledi.

Terör örgütünün bitirilmesi konusundaki kararlılıklarının devam ettiğini dile getiren Obama, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılması konusunda karşılıklı olarak daha fazla çaba sarfetmenin gerekliliği üzerinde durdu.

"VERİLEN SÖZLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM"
ABD Başkanı Obama, NATO konusunda ABD'nin garantörlüğünde çözülen genel sekreterlikle ilgili verilen sözlerin gerçekleşmesi konusunda kişisel olarak bunun üzerinde durduğunu ve gerçekleşmesi için de özel olarak çaba sarf edeceğini belirtti.

Erdoğan-Obama görüşmesinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey da bulundu.