Obama'dan temiz enerji sözü

ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin yeşil enerji sektörünü canlandırmak amacıyla Ar-Ge çalışmaları için 1.2 milyar dolarlık bütçe ayırıldığını açıkladı.

24.03.2009 - 11:18

Obama'dan temiz enerji sözü

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da gerçekleştirilen bir etkinlikte, yeşil enerji endüstrisini ayağa kaldırmak amacıyla 1.2 milyon dolarlık bilimsel araştırma ve geliştirme bütçesinin duyurusunu yaptı.

Bahsi geçen bütçe temiz enerji ve yeşil teknoloji geliştirilmesi amacıyla Enerji Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan olarak ulusal laboratuvarlara sağlanacak. Aynı zamanda paketle birlikte, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yeşil teknoloji üzerine yoğunlaştıran firmalara vergi ödemelerinde kolaylık ve kredilendirmede öncelik tanınacak.

Obama, yönetiminin seçimini yeşil iş kolları yönünde yapan firmalara 10 yıl vadeli vergi ödeme kolaylıkları gibi bütçe önerileri yaptığını, bu önerilerin değerlendirileceğini söyledi. ABD Başkanı, hükümetin vergi vadelendirmesinde harcadığı her doların ekonomiye iki dolar kazandırdığını ifade etti.

Enerji Bakanlığı'na bağlı laboratuvarlarda kullanılacak 1,2 milyar dolara ek olarak, Obama milli laboratuvarlarda bulunan tesislerin yükseltilmesi ve yenilenmesi amacıyla ek bir bütçe daha çıkarılacağını ifade etti.

Bütçenin yenilenebilir enerji, güneş enerjisi panelleri, bioyakıt teknolojilerine olduğu kadar, nükleer enerji, karbon dioksitin yer altında saklanması ve hidrojen kaynaklarının kullanılması gibi amaçlarla da kullanılacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...