Öte yandan dün İmralı’ya giden HDP heyeti ile görüşen Abdullah Öcalan, yürütülen diyalog sürecinin yeni bir format altında ve yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına geldiğini açıkladı.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve İstanbul Millevekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan HDP heyeti, dün akşam saatlerine kadar İmralı’da Abdullah Öcalan'la görüştü.

Akşam geç saatlerde adadan dönen heyet, Öcalan'ın mesajlarını bugün kamuoyu ile paylaştı.

Öcalan tarafından yapılan açıklamada, çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürütülen diyalog sürecinin yeni bir format altında ve yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına geldiğini belirtti.

Gelinen safhanın sadece ülkenin değil bölgenin kaderini de belirleyeceğini anlatan Öcalan, özellikle hükümetin bu ciddiyetle meseleye yaklaşması ve hız kazandırmasının hayati bir önemde olduğunu vurguladı.

Öcalan, yeni hükümetin hiçbir mazeret kalesine sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları biran önce hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çekti.

KARDEŞİ DE GİDİYOR
Öte yandan Abdullah Öcalan'ın kardeşi Fatma Öcalan, ağabeyiyle görüşmek için İmralı Adası'na gitmek üzere bugün Gemlik'e gitti. Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan da Fatma Öcalan'ın yanında yer aldı.

Bu kişilerle, adadaki diğer mahkumlardan Şeyhmus Poyraz'ın yakını Felek Cızlaşmak ve Cumali Karsu'nun yakını Pervin Oduncu, İlçe Jandarma Komutanlığı'nda beklemeye başladı.

Fatma Öcalan, yeğeni ve diğer mahkum yakınları, işlemlerin tamamlanmasının ardından İmralı Adası'na hareket edecek.