Evka 4 Seyit Şamlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü 11. Sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Anıl Erdem, teneffüste okul dışına çıktı. Ders zili çaldığında okula dönmek isteyen öğrenci, girişteki otomatik kapıya sıkıştı.

Bir süre bu şekilde kalan öğrenci, arkadaşlarınca kapının açılmasının ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Başından yaralanan öğrenci, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Otomatik kapıyı idare eden nöbetçi öğrenciler E.K. ve G.K'nin ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldüğü öğrenildi.

Lisenin öğrencileri, otomatik kapının butonunun iki hafta öncesine kadar güvenlik görevlisinin sorumluluğunda olduğunu, daha sonra bu sorumluluğun nöbetçi öğrencilere geçtiğini anlattılar.

Bazı öğrenciler de kapının bozuk olduğunu iddia ederek, arkadaşlarının ölmesinden büyük üzüntü duyduklarını bir an önce tedbir alınması gerektiğini söylediler.

Okul yönetimi ise maddi nedenlerden dolayı güvenlik görevlisinin işten çıkarıldığını ancak kapının bozuk olmadığını bildirdi.

Hayatını kaybeden Anıl Erdem'in babası Doğan Erdem'in okula gelerek, yöneticilerle görüştüğü öğrenildi.

Eğitime ara verilmeyen okulda Erdem'in ölümü nedeniyle gerginlik yaşanırken anons yapan emniyet ekipleri, okul bahçesindeki öğrencilerin derslere girmesini istedi.

'GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLSA NE YAPACAKTI'
İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, Anıl Erdem'in ölümüne ilişkin müfettişlerin inceleme yürüteceğini belirtti.

Otomatik kapının butonundan sorumlu olan güvenlik görevlisinin işten çıkarılmasına da değinen Üye, ''Güvenlik görevlisi olsa ne yapabilecekti? Çocuk kafasını tam kapı kapanacakken sokmuş. Olacak iş değil. Keşke bu olay olmasaydı'' dedi.

Üye, kapının bozuk olduğu iddialarının da gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

EĞİTİM-SEN: OLAYDA İHMAL VAR
Eğitim-Sen İzmir Şubeler Sözcüsü Özcan Çetin ise, yaptığı açıklamada, olayda ihmal bulunduğunu savundu.

Çetin, okullara ağır, makaralı, motorlu giriş kapısı yapmanın doğru olmadığını belirterek, ''Olayda ihmal var. Okul kapanmadan görevlilerin işten çıkarılması doğru değildir. Biz çalışanların sözleşmeli olmasını doğru bulmuyoruz, sürekli kadrolu görevliler olmalı. Sözleşmeli bile olsa okul kapanmadan görevlinin işine son verilmemeliydi. Bundan sonra böyle olayların olmaması için personele konusunda kaynak ayrılmalı'' diye konuştu.