Okyanusta "petrol temizliği"

BP, ABD'nin güneydoğu kıyıları açığındaki bir petrol kuyusunda meydana gelen kazanın ardından bölgeye yayılan büyük petrol sızıntısını kendilerinin temizleyeceğini duyurdu.

04.05.2010 - 09:00

Okyanusta "petrol temizliği"

BP'nin başkanı Tony Hayward, en kötü olasılıkla, petrol sızıntısının iki üç ay süreyle kontrol altında tutulması planına hazırlandıklarını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, dün gece, Meksika Körfezi'nde BP'nin işlettiği kuyudan yayılan ham petrolün, 'şimdiye kadar görülmemiş bir çevre felaketine yol açabileceğini' söyledi.

Louisiana kıyılarından 80 kilometre uzaklıktaki, BP'ye ait 'Deepwater Horizon' adlı petrol platformu 11 kişinin öldüğü bir patlamanın ardından 22 Nisan'da batmıştı.

Amerikalı yetkililere göre, patlamadan bu yana suya en az altı milyon litre petrol karıştı. Bazı tahminlere göre, yaklaşık 1500 metre derindeki kuyudan denize, günde beş bin varil ham petrol Meksika Körfezi'ne yayılıyor.

Pazar günü, petrol sızıntısının tehdidi altındaki Louisiana'ya giden Obama, "Büyük, belki de şimdiye kadar görülmedik boyutlara ulaşabilecek bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız." dedi.

Büyük, belki de şimdiye kadar görülmedik boyutlara ulaşabilecek bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Bu felaketten BP sorumludur ve faturayı ödeyecek.

Sızıntıyı durdurmak için her türlü imkanı seferber edeceklerini belirten Obama, "Bu felaketten BP sorumludur ve faturayı ödeyecek." diye konuştu.

Uzmanlar, denizdeki kirlenmenin temizlenmesinin milyarlarca olara mal olacağını kaydediyor.

Louisiana Valisi Bobby Jindal, petrol sızıntısınının sadece denizi değil, yaşamı da tehdit ettiğini belirtti.

Amerikan İçişleri Bakanı Ken Salazar, sızıntının kontrol altına alınmasının üç ay alabileceğini belirtti.

Bölgede bulunan BBC muhabiri Andy Gallacher, iki metre boyundaki dalgaların bölge halkınının endişelerini artırdığını belirtiyor.

Bölgede 10 gün süreyle balık avı yasaklandı; Mississippi, Alabama, Louisiana ve Florida'da olağanüstü hal ilan edildi.

BP, petrol sızıntısından yaşamları etkilenen kişilerin meşru nitelik taşıyan tazminat taleplerinin de karşılanacağını bildirdi.

Söz konusu kuyudan sızan petrol miktarının büyüklüğü ve temizleme operasyonunun, önceden düşünülenden çok daha yüksek olacağının anlaşılmasıyla, BP hisselerinin bugün bazı borsalarda değer kaybettiği gözlendi.

Kazadan bu yana petrol devi BP'nin hisselerinde zaten yüzde 13'lük bir düşüş kaydedilmiş ve bu yüzden şirket piyasalarda 20 milyar dolar tutarında kayba uğramıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...