Ölü sayısı 217, enkaz altı 'sıkıntılı'

İçişleri Bakanı Şahin, Erciş'te merkezde 117, Van'da 100 kişinin depremde yaşamını yitirdiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan ise Erciş’te enkaz altındaki durumla ilgili 'sıkıntılı' ifadesini kullandı.

24.10.2011 - 01:19

Ölü sayısı 217, enkaz altı 'sıkıntılı'

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Erciş merkezde 117, Van merkezde de 100 civarında kişinin deprem dolayısıyla hayatını kaybettiğini bildirdi.


Şahin, beraberinde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte İlçe Jandarma Komutanlığında basın toplantısı düzenledi.

Bakan Şahin, burada yaptığı açıklamada, olayın haber alınması ile birlikte tüm yetkililerin bölgeye hareket ettiğini belirtti. Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bakanlar ile birlikte Erciş'e geldiğini anımsatarak, şunları söyledi:

''Çalışmalar öncelikle yıkılan binaların tespiti, o binalardaki insanların tespiti ve kurtarılması ve daha sonra da bütün enkazın kontrollü bir şekilde kaldırılmasını takip ediyor. Erciş'te yaklaşık 80 tane çok katlı bina çökmüş vaziyette. Bu binalardan 40'ında hala canlı ya da vefat etmiş insanlar bulunmakta. Onlara yönelik kurtarma çalışmaları devam ediyor. Canlı bulunduğu tespit edilen binalarda kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor.

Erciş merkezimizde 117 kardeşimizi kaybettik. Van merkezde de öğrendiğimiz kadarıyla 100 civarında insanımızı maalesef kaybettik. Van merkezde 350 civarında yaralı var. 740 civarında yaralımız da Erciş merkezde ve köylerde bulunmakta. Bütün yaralıların tedavileri Van, Erciş ve çevre illerde devam ediyor. Sağlık hizmetleri konusunda herhangi bir aksaklık söz konusu değil. Erciş merkezde iki ayrı yerde çadırkent kuruldu. Silahlı Kuvvetlerimizin birlikleri halkımızın güvenliğinin sağlanması ve acil beslenmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Ağrı'dan, Muş'tan, Doğubayazıt'tan kurtarma konusunda uzman askeri birlikler Erciş'e intikal edecekler. Hem arama kurtarma hem de kalkın barınması, beslenmesi, sağlık hizmetlerinin karşılanması konusunda hem Erciş'te hem de Van'da herhangi bir aksaklık, eksiklik bulunmamaktadır.''

Depremden alınması gereken dersleri hem milletin hem de devletin çıkarması gerektiğini ifade eden Şahin, ''Arama çalışmaları devam ettikçe şu an itibarıyla belirlenen can kaybının Erciş merkezde artma olasılığı vardır ama bu çok korkulacak bir öngörüde bulunacağımız rakam olmayacaktır. Van merkezde bu rakamın artmayacağını tahmin ediyoruz çünkü orada tespitlerimize göre kurtarma çalışmalarında sona doğru yaklaşmış durumdayız'' diye konuştu.

ERDOĞAN: KÖYLERDE YIKIM BÜYÜK

Dün akşam saatlerinde kentte basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, özellikle büyük yıkım yaşanan Erciş’te enkaz altında kalanlara dikkat çekti ve sağlıklı iletişim kurulamayan köylerdeki yıkımın büyük olduğunu dile getirdi. Erdoğanın bu sözleri, ölü sayınının artacağı yönündeki endişeleri destekler niteklikteydi.

Akşam saatlerinde Van’a giden ve Erciş’te incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, Van dönerek Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde oluşturulan kriz merkezinde yetkililerden brifing aldı.

"Amaç özellikle Erciş’te enkaz altında kalanlara ulaşabilmek ve kaç kişi olduğunu bilmiyoruz. Köylerde de kerpiç evler tamamen yıkılmış durumda..." diye konuşan Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

"KÖYLERDEKİ KERPİÇ EVLER YIKILDI"
''Şu anda enkaz kaldırma çalışmaları gerek Van merkezde gerekse Erçiş'te zor şartlar altında devam ediyor. En önemli sıkıntımız, ağırlıklı olarak köylerde oldu. Zira köylerdeki kerpiç evlerin hemen hemen tamamına yakını yıkık diyebiliriz... Erçek beldesi, Çomaklı köyü, Hıdır köyü, Kasımoğlu köyü, Topaktaş köyü, Yalınağaç köyü, Elekli köyü, Yaylıyaka köyü, Sarmaç köyü, Seyrantepe köyü, Abdulgazi Mahallesi...

Erciş ile ilgili durum, şu anda çok daha farklı, daha sıkıntılı. Orada yıkık bina olarak 55 kadar Erciş merkezde yıkık bina var. Tabii bunlar apartmanlar ağırlıklı olarak ve buralardaki enkaz kaldırma çalışmaları şu an itibariyle devam ediyor. Burayla ilgili şu andaki yine ölü sayımız gelen bilgiler itibarıyla 45 sayımız var. Fakat enkaz altındaki ölü sayısı şu anda tabii bilinmiyor.

Bu noktada bir rakam vermek mümkün değil, temennimiz onlara canlı olarak ulaşabilmek, onları kurtarabilmek. Ve bu noktada yoğun olarak çalışmalar bütün gece boyunca da devam edecek. Ve yarın da bu çalışmalar aynı şekilde artık netice alıncaya kadar tabii devam edeceğiz.''

ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN
"Daha önce oldupu gibi bunun altından da kalkacağız. Elimizden gelen bütün tedbirleri aldık ve alıyoruz. Kışın soğuğunda vatandaşımızı kendi halinde, yalnız başına bırakacak değiliz...

— Kış tesirinden kurtarmak için alternatiflerimiz var. Mevlana evleri, kış çadırları ve konteynerler... Arazilerin yapılarına göre bunlar kullanılacak ve vatandaşlarımız buralara yerleştireceğiz.

— Artçılar devam ediyor ve bunu paniğe götürmek yanlış olur. Ama ağır hasarlı olan evlere vatandaşlarımızın kesinlikle girmemesinde büyük fayda var.

— İhtiyaç olması halinde bizleri arayan ülkelerden taleplerde bulunacağız ama şu anda sadece önceden geldikleri için Azerbaycan, İran ve Bulgaristan'dan gelen yardımlar var...

— Basın mensubu arkadaşlarımdan bir ricam var; panikleyen vatandaşlarımız olabilir. Onların bu paniklemelerini ekranlara getirmek suretiyle vatandaşımızı 'Acaba Van'da, Erciş'te ne oluyor, hakikaten halk kendi başına bırakıldı mı?' gibi bir şey haline getirmeyin, milletin dayanışma ruhunu ortadan kaldırır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...