Ömer Kavur 14 filmiyle Fransa'da

Türk sinemasının en önemli yaratıcılarından Ömer Kavur'un 'Anayurt Oteli', 'Gizli Yüz' gibi başyapıtları da dahil bütün filmleri Fransa'da seyirciyle buluşacak.

28.01.2010 - 16:18

Ömer Kavur 14 filmiyle Fransa'da

Fransa’nın önemli film festivallerinden 16. Vesoul Asya Sinemaları Festivali, Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamında, Türk sinemasının usta yönetmeni, yapımcı ve senarist Ömer Kavur’a özel bir bölüm ayırdı. Türk sanat sinemasının en önemli yaratıcılarından biri olan Ömer Kavur’un yurt dışında ilk kez 14 filmiyle toplu gösterisi yapılıyor.

Festivalde, “Türk Sinemacı Ömer Kavur’a Saygı” başlığı altında usta sinemacının aralarında Yusuf ile Kenan (1970), Gizli Yüz (1991), Ah Güzel İstanbul (1981), Kırık Bir Aşk Hikayesi (1981), Yatık Emine (1974), Anayurt Oteli (1986) ve Gece Yolculuğu’nun (1987) da bulunduğu 14 filmi izleyicilerle buluşacak.

Fransa’nın Vesoul şehrinde dün başlayan ve 2 Şubat tarihine kadar devam edecek festivalde, “Türk Sinemacı Ömer Kavur’a Saygı” başlığı altında gerçekleşecek bu toplu gösterimlere paralel olarak, uzun yıllar Ömer Kavur’un yaşamını paylaşmış olan ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz’ün eserlerinden bir seçme de Vesoul’da sergileniyor. Selma Gürbüz, Vesoul’e gelerek festivalin ve sergisinin açılışına da katıldı.

16. Vesoul Asya Sinemaları Festivali’nin kurmaca (fiction) yarışma bölümünde yer alan dokuz film arasında Türkiye’yi ilk filmi İncir Çekirdeği ile Selda Çiçek temsil ediyor. Belgesellerle beraber toplam 17 filmin yarıştığı 16. Vesoul Asya Sinemaları Festivali’nin başkanlığını Wan Jen’in üstlendiği jürisinde yer alan diğer isimler arasında tiyatro ve sinema oyuncusu, çevirmen Serra Yılmaz da var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...