Onbinlerce Alevi meydanda

Büyük Alevi mitingi İzmir'de yapıldı. Onbinlerin katıldığı gösteride eşitlik ve demokrasi talebi dile getirildi.

NTV Haber 06.03.2011 - 16:07

Onbinlerce Alevi meydanda

Türkiye’nin dört bir yanından Aleviler İzmir'de buluştu. Büyük Alevi mitinginde, demokratik anayasa ve eşit yurttaşlık talep edildi.

Gündoğdu Meydanı’ndaki mitinge binlerce Alevi katıldı. Mitingde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız hükümeti eleştirdi.

Balkız, laikliğin, demokrasinin, cumhuriyet değerlerinin temsilcisi ve savunucusu olan herkesi, alın terinin ve fikir ifade özgürlüğünün ne olduğunu bilen bütün siyasi figürleri ve partileri AK Parti’ye karşı bir araya gelmeye çağırdı.

Zorunlu din derslerinin ve Alevi köylerine cami yaptırma zorunluluğunun 12 Eylül darbesiyle başladığını, AK Parti'nin devam ettirdiğini belirten Balkız, şöyle devam etti:

''AKP, 12 Eylülün çocuğu. Bu çocukta maharet ve marifet sonsuz. Kendini ilerici, demokrat diye sunuyor batı dünyasına. Doğrusu, onlar da buna inanıyor. Oysa AKP ne laik, ne demokrat, ne de özgürlükçüdür. AKP önce bizim adımızı, sonra da özümüzü değiştirmek istiyor.

Bırakın AKP'yi, bu dünyada, evrende bunu başarabilecek bir Allah'ın kulu veya bir güç, kuvvet var mı? Elbette yoktur. O nedenle AKP'nin çabası nafiledir. Ne han istiyoruz, ne hamam. Ne bayrak istiyoruz, ne toprak. Bu güzel ülkede, bizim ülkemizde, Sünni kardeşlerimizle, inanan ve inanmayan, başka şeylere inanan ve inanmayan yurttaşlarımızla eş ve eşit koşullarda yaşamak istiyoruz.''

Mitingde konuşmaların ardından Arif Sağ ve Ferhat Tunç konser verdi. Mitingin sonunda sahneye çağrılan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay tezahürat eşliğinde alkışlandı.

CHP ve BDP'li bazı milletvekilleriyle İzmir'in metropol ilçe belediye başkanlarının katıldığı miting olaysız sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...