'Onları kibarca öldürmeyi seviyorum'

Brad Pitt’in kiralık katili canlandırdığı 'Kibarca Öldürmek' bu hafta gösterime giriyor. Stilize sahneleri ve replikleriyle büyük övgü alan filmi izlemek için 5 önemli neden.

19.12.2012 - 11:13

'Onları kibarca öldürmeyi seviyorum'

Cannes Flim Festivali'nde yarışan Andrew Dominik imzalı 'Kibarca Öldürmek' (Killing Them Softly) bu Cuma gösterime giriyor.

Killing Them Softly, yüksek bahisli ve korumalı bir poker oyunu sırasında gerçekleşen soygunu araştıran profesyonel bir kiralık katil olan Jackie Cogan’ın başından geçenleri konu alıyor.

Brad Pitt’in kariyerinde ilk kez kiralık katil rolünde yer aldığı film, George V. Higgins’in “Cogan’s Trade” adlı romanından uyarlandı.

Brad Pitt, filmin hikayesinden bahsederken “Kimse sorunun kalbi ile ilgilenmiyor. Herkes sorunun etrafında dolaşıyor'' diyor ve oynadığı Jackie Cogan rolü ile ilgili olarak ''Cogan’ın iş düzenini nasıl rayına oturtacağını ve oyunların tekrar nasıl başlamasını sağlayacağı beni oldukça meraklandırdı” açıklamasında bulunuyor.

İşte bu hafta gösterime girecek 'Kibarca Öldürmek' hakkında 5 önemli madde:

*Brad Pitt’in kiralık katil rolündeki performansı tam Oscar’lık. Pitt, pilot gözlükleri, geriye taranmış saçları ve havalı tavırları ile doğal bir karizmaya sahip.

*İkinci olarak her şey filmin isminde gizli. Filmin isminin replikler içinde kullanıldığını çok sık görmeyiz ama bu sefer Cogan yaptığı işi anlatırken “Onları kibarca öldürmeyi seviyorum” diyor. Ve devam ediyor “Ama uzak bir mesafeden” Bu kısa replik Cogan hakkında bilmemiz gereken çoğu şeyi anlatmakta.

*Mickey (James Gandolfini) karakteri ise Tony Soprano değil ama oldukça yakın. Emmy Ödüllü oyuncu bir yandan kas gücünü gösterirken bir yandan da Martini'sini içiyor. Gandolfini’nin “Senden emir almıyorum” çıkışını görünce onlara karşı durmak istemeyeceğinizi anlıyorsunuz.

*Aslında film dışarıdan tipik bir mafya dramasına benzetilse de Andrew Dominik’in şiddet ve suç sahnelerinde belli bir koreografi katması ve yavaş çekim kullanması “Kibarca Öldürmek”i benzerlerinden ayırıyor. Dominik, aynı zamanda şiddet ve diyalog sahnelerini birbirinden ayırarak hikayenin ilerlemesini ve filmin daha eğlenceli olmasını sağlamış.

*Son olarak, film çıkışında zihninize kazınacak replikler... Richard Jenkins’in “Bu iş ilişkilerle yürür” repliği filmin perspektifini anlatıyor. Ve Brad Pitt’in “Amerika’da yaşıyorum ve Amerika’da herkes tek başınadır'' sözü kesinlikle filmin en çarpıcı cümlesi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...