Ordu merkezinden işkence merkezine

DİSK’in 1980 sonrasında işkence yapıldığını söylediği Hünkar Kasrı, 500 yıl önce batıya yapılan seferlerden önce ordunun toplandığı bir merkezdi.

Haberler 27.12.2010 - 16:53

Ordu merkezinden işkence merkezine

Restore edilen Hünkar Kasrı’nın bulunduğu alanın Bizans döneminde askerlerin toplandığı bir alan olduğu tahmin edilyor. İstanbul’un alınmasından sonra da özellikle batıya yapılacak askeri seferlerden önce ordunun toplanma mekanı olarak kullanılmaya başlandı. Bu alandaki ilk yapı 1483 yılında Davud Paşa tarafından yaptırıldı. Hünkar Kasrı’nın yanı sıra ordu seferdeyken padişahın kaldığı çadıra verilen isim olan otağ-ı hümayun olarak da anılmaya başlanadı.

Daha sonra önce Kanuni Sultan Süleyman’ın daha sonra da I. Ahmed’in kasrı yeniden yaptırdığı biliniyor. 1596 yılında III. Mehmed’in Eğri-Haçova zaferinden sonra bu kasra indiği ve burada bir kutlama töreni yapıldığı biliniyor.

Hünkar kasrı daha sonra Yeniçeri Ordusu’nun ortadan kaldırılmasından sonra II. Mahmud tarafından yaptırılan Davudpaşa Kışlası’na bağlı olarak kullanılmaya başlandı.

Hünkar kasrı Cumhuriyet döneminde bir süre duruşma salonu ve Davutpaşa cezaevinin bir parça olarak kullanıldı.

12 Mart 1971 darbesinden sonra başlayan DEV GENÇ davasının İstanbul duruşmaları burada başladı. 1980 sonrasında ise Davutpaşa Cezaevi’ne bağlı olarak kullanıldı. Bu binada çeşitli işkencelerin yapıldığına dair iddialar sık sık yinelendi.

Sayfa Yükleniyor...