Ordu'da sel köprüleri yıktı

Ordu Ünye'de şiddetli yağıştan ötürü bir köprü yıkıldı. Kapanan Karadeniz Sahil Yolu'nun kontrollü olarak ulaşıma açıldığı duyuruldu. Kentte biri ana köprü olmak üzere toplamda yedi köprü yıkıldı. Meteoroloji Doğu Karadeniz geneli için fırtına uyarısı yaptı. Perşembe ilçesinde tünelde meydana gelen zincirleme kazada bir araç alev aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulunmak üzere Ordu'ya gidiyor.

08.08.2018 - 15:18 | Son Güncelleme : 08.08.2018 - 18:00

Ordu şiddetli yağışa teslim oldu. Kentin birçok ilçesinde sağanak yağış görülüyor. Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz kentte yedi köprünün yıkıldığını söyledi. Çift yönlü olarak ulaşıma kapatılan Karadeniz Sahil Yolu'nda geçişler kontrollü olarak sağlanmaya başlandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulunmak üzere Ordu'ya gidiyor.

Ordu'nun Perşembe ilçesinde tünelde bir araç aniden alev aldı. Otomobile çarpmamak için manevra yapan 4 aracın kaıştığı zincirleme trafik kazası meydana geldi.

Ordu'nun Ünye ilçesi Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, "Ünye'de bir tekstil fabrikasında 165 kişi mahsur kalmıştı, vatandaşlarımızın tahliyesi gerçekleştirildi, şu anda güvenli yerdeler" dedi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar sel nedeniyle Ünye merkeze doğru harekete geçemediğini belirtti. Çamyar, NTV canlı yayınına bağlanarak, "Ünye'de son bir ayda iki sel meydana geldi. Bunun boyutu çok farklı. Üst bölgelerdeki alternatif köprüler de yıkılmış vaziyette.

Sabah saatlerinden beri sahadayız. Can kaybımız yok, dört kişi göçük altında kaldı. Yaralılar hastaneye sevkedildi. Yoğunlukla iş bölgesinde taşkın meydana geldi. Bu fabrikalardaki çalışanların tahliye edilmesi gerekiyor" dedi. 

METEOROLOJİDEN DOĞU KARADENİZ'E UYARI

Meteoroloji, "Doğu Karadeniz'de Perşembe saat 00.00'dan 15:00 kadar fırtına bekleniyor. Başta denizciler olmak üzere ilgililer ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor" uyarısını yaptı. 

Karadeniz Sahil Yolu'nda bir heyelan meydana geldiği de belirtildi. 

"30 YILDIR BÖYLE YAĞIŞ GÖRMEDİM"

Ordu'nun Çaybaşı ilçesinde yaşanan sağanak hayatı olumsuz etkilerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

İlçede sabah saatlerinde başlayan yağış sonrası birçok cadde ve sokağı su basarken, özellikle ilçe merkezinde etkisini gösteren kuvvetli yağış, sürücülere ve vatandaşlara zor anlar yaşatarak ulaşımda aksamlara neden oldu. 

Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, ekiplerle birlikte sahada incelemelerde bulundu. Yanık, "Çaybaşı tarihinde ilk defa camiyi bile su bastı. Selin vurduğu kısımlarda üst ve altyapı hiçbir şey kalmadı. Meteorolojiden aldığımız rakamlara göre metrekareye 120 kilogram yağış olduğunu söylüyorlar. Yenicuma Mahallesiyle bağlantı hattımız tamamen kesildi. Çok ciddi bir hasarımız var. Ciddi bir sel afeti yaşadık. Böyle tarifi yapılacak bir şey değil. Yaptığımız çalışmalar tamamen gitti. Yaklaşık 30 yıldır bu şekilde bir yağış görmedim" dedi.

SEL FINDIKLARA ZARAR VERDİ

Çaybaşı Belediye Başkanı sel nedeniyle yola serilen yaklaşık 2,5 ton fındığın sulara kapıldığını söyledi. Aynı şekilde Ünye ilçesinde de  Faruk Kara isimli vatandaşın harmanına serdiği bir ton fındığını sel suları götürdü.

Fındık bahçelerinde de zarar oluştu. Üreticilerin topladığı bahçelerde bulunan fındık çuvalları, sel suları ile birlikte derelere süreklendi.

FATSA SELE TESLİM

Sayfa Yükleniyor...