İzmir-Manisa yolu üzerindeki Çiçekliköy mevkisinde bulunan piknik sahasındaki çam ormanında saat 16.00 sularında alevler yükseldi.

Yerleşim yerlerine yakın bölgedeki tarım arazisinde başlayan yangına uçaklar, helikopterler, arazözler, dozerler ile yüzlerce orman ekibi müdahale etti ancak şiddetli poyrazın etkisiyle yangın kızılçam ormanlarına doğru yayıldı.

Bornova'nın üzeri dumanla kaplanırken, alevler Evka 3 yerleşim yerine ulaştı. Evka 3'te yaşayanların evlerinin yakınına kadar gelen alevlerin konutlarına ulaşmaması için bidonlarla yangına müdahale etmeye çalıştığı görüldü.

Helikopter ve uçaklar, Çiçekliköy'ün yanı sıra Evka 3 bölgesine de su atmaya başladı.

Bölgeyi yoğun duman kaplarken, bazı çevre sakinleri duman ve alevler nedeniyle telaşa kapılarak evlerini terk etti.

Yangın, akşam saat 20.30 sularında kontrol altına alınabildi. Soğutma çalışmaları devam ediyor.

150-200 hektar alandaki büyük bölümü 70-80 yaşındaki kızılçam ormanları yandı.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ: RİSKLİ HAFTA
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yangının büyük olasılıkla ihmal ya da dikkatsizlik sonucu çıktığını söyledi.

Önümüzdeki günlerde Ege ve Akdeniz bölgelerinde rüzgarın yine sert eseceğini belirten Kahveci, vatandaşları açık alanda ateş yakmamaları konusunda uyardı.

MUĞLA'DA ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI
Muğla Valiliği, sıcaklık ve nem oranının önümüzdeki günlerde orman yangınları açısından risk oluşturacak düzeye ulaştığı için il genelinde halka açık tutulan piknik ve mesire yerleri hariç ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığını bildirildi.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak'ın imzasıyla kaymakamlıklar ile kurum kurum ve kuruluşlarına gönderilen genelgede, orman yangınları açısından en hassas döneme girildiğine, ormanların korunması konusunda tüm bireylerin duyarlı olmaları istendi.

Muğla'da dahilindeki ormanlık alanlarının sıcaklık ve nem oranları bakımından önümüzdeki günlerde ileri seviyede hassas hale geleceğine ve yangın riskinin devam edebileceğine işaret edilen genelgede, 16 Temmuz 2009 Perşembe gününden itibaren halka açık tutulan piknik ve mesire yerleri dışında tüm orman alanlarında giriş ve çıkışların yapılmasının yasaklandığı, ayrıca 17 Temmuz 2009 Cuma gününden itibaren de meteorolojik şartlar ile yangın hassasiyetlerinin normale dönmesine kadar orman içi ve mücaviri alanlarda cip, motosiklet ve benzeri araçlarla düzenlenen safari turlarının can ve mal güvenliği bakımından ilçe kaymakamlıkları tarafından durdurulması istendi.

Genelgede ayrıca, anız ve zeytinlik alanlardaki budama artıkları ile her türlü bitki örtüsünün yakılması yasağının ilgililerce yakından takip edilmesi, ilgili kurumların hizmetinde bulunan iş makinelerinin her an yangına gidecek şekilde hazır bulundurmaları gerektiği de vurgulandı.