85. Oscar ödülleri dün gece düzenlenen ihtişamlı törenle sahiplerini buldu.

KIRMIZI HALI GÜZELLERİ
İhtişamlı törende kadınlar kırmızı halıda göz kamaştırırken, gecede büyük bir çekişme yaşandı. Fakat çekişme ödüllerde değil kırmızı halıdaki kıyafetlerde hissedildi. Bunun sebebi ise ödüllerin gittiği isimlerin izleyicileri pek de şaşırtmaması oldu. Jamie Foxx, Anne Hathaway, Jennifer Aniston, Halle Berry, George Clooney, Adele, Sandra Bullock, Jennifer Garner, Charlize Theron, Naomi Watts, Hugh Jackman, Bradley Cooper, Nicole Kidman, Robert DeNiro, Jennifer Lawrence, Daniel Radcliffe kırmızı halıda görenleri büyüleyen isimler arasındaydı.

YİNE 'DÜŞTÜ'
Jennifer Lawrence’ın ödül alırken yere düşmesi ise gecenin en çok dalga geçilen konusu oldu. Ne Jennifer düşerken ne de ödüller verilirken şaşkınlığa uğramadığını belirten Amerikalılar komik esprilere imza attı.


EN İYİ FİLM: ARGO
Argo En İyi Film ödülünü alarak, Ben Affleck’in adını 85. Oscar Ödül Töreni’ne altın harflerle yazdırmış oldu. Ödülünü almaya gelen Ben Affleck yüzündeki gülümsemeyle objektiflere yansıdı. Los Angeles’te görkemli bir törenle dağıtılan ödüllerde tahminler genellikle tuttu. Yıldızların şıklık yarışına girdiği törenin sunuculuğunu ise Seth MacFarlane yaptı.

ÖDÜLÜ 'BİZZAT KENDİSİ' DUYURDU
Törene damgasını vuran bir diğer enteresan olay ise, En İyi Film ödülünün Beyaz Saray’dan duyurulması oldu. Beyaz Saray’dan törene bağlanan Michelle Obama, Argo’nun ödülünü bizzat kendisi duyurdu. Argo, En İyi Film ödülünün yanı sıra En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini de kazandı.

EN İYİ YÖNETMEN: ANG LEE
En İyi Yönetmen ödülü ise izleyicileri şaşırttı. Çoğunluk bu ödülün Steven Spielberg’e gideceğini düşünürken, Ang Lee, Life of Pi ile ödülün sahibi oldu. Öte yandan Life of Pi, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik ve En İyi Görsel Efekt ödüllerini de alarak geceden en çok ödülle ayrılan başyapıt oldu.

EN İYİ KADIN: JENNIFER LAWRENCE
Silver Linings Playbook, Jennifer Lawrence’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. Ödül alırken yere düşen Jennifer Lawrence, gecenin en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. En İyi Yardımcı Kadın ödülü ise Anne Hathaway’e gitti. Silver Linings Playbook’taki oyunculuğuyla En İyi Kadın ödülünü alacağı tartışmalı olan Lawrence, ödülüyle poz verirken tüm iddiaları yanıtlar gibiydi.


HANEKE İSTEDİĞİNİ ALAMADI
Michael Haneke imzalı Amour 5 daldaki adaylığını yalnızca En İyi Yabancı Film ödülünü alarak tamamladı. En iyi Orijinal Senaryo Tarantino imzalı Django Unchained’e giderken, En İyi Erkek Oyuncu ödülü Lincoln’daki rolüyle Daniel Day Lewis’e, En İyi Yardımcı Erkek oyuncu ödülü ise ise Django Unchaiened ile Christoph Waltz'a gitti.


ADELE BÜYÜLEDİ
Bond’un 50.yılı nedeniyle sahneye çıkan Adele, ona En İyi Şarkı Oscar’ını getiren Skyfall isimli şarkısını seslendirdi. Her sene olduğu gibi bu sene de 2012 yılında hayatını kaybeden sinema yıldızları unutulmadı.


Ödülleri tekrar izlemek ve Oscar atmosferini yeniden yaşamak için Oscars 2013 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.