Osmanlı sikkelerinin peşinde 20 ülke

Türkiye’deki en geniş envanteri oluşturan ‘’Osmanlı Sikkeleri Tarihi’’ adlı kitapta, 20 ülkeden, bilinmeyen yüzlerce sikke yer alıyor.

13.05.2011 - 11:41

Osmanlı sikkelerinin peşinde 20 ülke

Osmanlı paralarını bir araya getirmeyi amaçlayan Dr. Atom Damalı, çalışmalarında Amerika ve Avrupa’daki birçok müzede yer alan sikkelerden yararlanmasına rağmen, daha önce hiç geniş kapsamlı bir çalışma yapılmayan, Osmanlı dünyasının gerçek coğrafyası olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki Osmanlı sikkelerinin izini sürmektedir. Bu sebeple dikkatini, son dönemde yaptıkları yatırımlarla müzecilik anlayışlarında önemli ilerlemeler kaydeden bu bölgelere yönlendirmiştir.

Gittiği ülkelerde her biri dönemine ışık tutan birçok sikkenin keşfedilmeyi beklediğini bilmenin ve sikkelerin üzerinden Osmanlı’nın izini sürmenin çok keyifli olduğunu söyleyen Dr. Atom Damalı, Osmanlı’nın sınırlarını genişlettiği her bir noktaya ulaşmayı hedefliyor. Damalı, Mısır’dan Bahreyn’e, Rusya’dan Almanya’ya kadar temas ettiği hemen hemen tüm müze ve koleksiyonerin desteğini görmüş olmaktan da ayrı bir heyecan duyduğunu belirtiyor.

Sadece sikkelerin sergilendiği değil, Osmanlı İmparatorluğu’nun ekonomisinin, siyasi ilişkilerinin, sosyal yaşamının da anlam kazandığı Osmanlı sikkelerini ele alan en özel çalışmalardan biri olan ‘’Osmanlı Sikkeleri Tarihi’’nin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...