OSTİM'de patlama, en az 6 ölü

Ankara, OSTİM'de patlama meydana geldi. En az 6 kişinin öldüğü açıklandı. Patlamanın sebebi ise henüz belli değil.

03.02.2011 - 11:38

OSTİM'de patlama, en az 6 ölü

Ankara'nın önemli sanayi merkezlerinden Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi'ndeki (OSTİM) Mega Center adlı, 4 katlı bir iş merkezinde saat 11.00 civarında patlama meydana geldi. Binanın 2 katı çöktü, enkaz altında kalanlar var. İşyerinin hidrolik makineler ürettiği öğrenildi.

Henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlamada 30 civarında yaralanan olduğu bildirildi.

Ankara'nın çeşitli yerlerinden de sesi duyulan patlamanın yaşandığı binadan dumanlar yükseliyor. Patlama yerinde bir yangın ise görülmüyor. Bu arada binaya 300 metreye kadar yakın olan diğer iş yerlerinin camlarının kırıldığı görülüyor. Patlama 4 kilometre öteden duyulduğu da gelen bilgiler arasında.

Patlamada yaralananlar oldu. Patlamanın nedeni olarak doğalgaz sıkışmasından şüphe ediliyor. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar en az 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 5 kişi ise enkaz altında aranıyor. 45 kişi de hastaneye kaldırıldı.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da olay yerinde incelemelere katıldı.

Bakan Atalay, burada yaptığı açıklamada, Ostim'in Türkiye'nin gözbebeği iş merkezlerinden biri olduğunu söyledi. İş yerindeki patlamanın saat 11.00 dolayında meydana geldiğini ifade eden Atalay, ''Bunun teknik boyutları araştırılıyor, ama şimdi bizim için önemli olan patlama sonucu çok can kaybı olmasın, dileğimiz temennimiz ve çalışmamız bunun için. Maalesef şu ana kadar dört çalışanımız hayatını kaybetti'' dedi.

GÖKÇEK: DOĞALGAZ DEĞİL
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de kendisine en kaz altında 5 kişi bilgisinin verildiğini söyledi. Gökçek ayrıca doğalgaz sıkışmasının bu patlamanın sebebi olamayacağını belirtti.

Gökçek hidrolik pompa üreten tesiste bazı hatalar yüzünden bir patlama olabileceğini ihtimalinden bahsetti. Oksijen tüplerinden olabilme ihtimali var.

ATO Başkanı Sinan Aygün de hastaneye gidenlerden 5-6 kişinin durumunun ciddi olduğunu belirtti. Aygün ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini anlattı. Aygün de patlamanın oksijen tüplerinden dolayı olabileceğini söyledi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ise, "Hastanelere intikal eden iki ölü, dördü ağır 24 yaralı var. Yaralılarımızın hastanelerde tedavileri devam ediyor. Olaydan sonra gerek sağlık ekipleri, gerek sivil savunma ekipleri olay yerine intikal ettiler. Valilik bünyesinde kurulan kriz masası çalışmalarına büyük bir dikkatle devam ediyor'' dedi.

Ankara Valiliği'nden daha sonra yapılan yazılı açıklamada, saat 11.00 sıralarında Mega Center İş Merkezinde hidrolik makine üreten fabrikada meydana gelen ve nedeni henüz belirlenemeyen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 5'e yükseldiği, yaralanan 4'ü ağır 34 kişiden 15'inin taburcu edildiği, 19 yaralının tedavilerinin sürdürüldüğü kaydedildi.

SİNİR KRİZİ GEÇİRENLER VAR
Görgü tanıkları olay yerinden çıkan bazı kişilerin arkadaşlarına ulaşamadığı için sinir krizi geçirdiğini belirtiyor. Olay anında ise kaç kişinin olduğu bilinmiyor.

Binanın taşıyıcı kolanları dışında her yeri yıkılmış gibi görünüyor.

Türk Kızılayı, Ankara Ostim'deki bir iş yerinde meydana gelen patlamanın ardından bölgeye uzman ekip gönderildiğini, ekiplerin hem arama kurtarma ekiplerine destek vereceğini hem de patlamadan etkilenenlere psikososyal destek sağlayacağını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesine bağlı 25 itfaiye aracı ile kurtarma ekipleri bölgede bulunuyor. Sağlık Bakanlığı 112 Acil Yardım yetkilileri de OSTİM'e ihbarın ardından 5 ambulansın sevk edildiğini bildirdi.

AKUT OLAY YERİNDE
AKUT ve Sivil Savunma da olay yerinde enkazda kurtarma çalışmalarına katıldı. Özel eğitimli köpekler de enkaz altında kalanları aramaya yardımcı olmak için bölgeye getirildi.

Binanın bazı noktalarında gaz ve sıcaklık yüzünden köpeklerin çalışamadığı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...