ÖSYM Başkanı bakanı aradı mı?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, tarım politikalarını açıklamak için gittiği Konya'dan Doğu ve Güneydoğu'ya mesaj gönderdi.

12.05.2011 - 10:48

ÖSYM Başkanı bakanı aradı mı?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Konya mitingi öncesi NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe'ye seçimin kaderini etkileyecek özel açıklamalar yaptı.


Kılıçdaroğlu, Anadolu'nun tahıl ambarı olan Konya'ya partisinin tarım politikalarını açıklamak için geldi. Ancak gündem değiştirecek başka bir çalışmayı ilk kez NTVMSNBC'ye anlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlar için yepyeni bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Kılıçdaroğlu hazırlanan yeni çalışma konusunda çok iddialı.

CHP Lideri, yakaladıkları rüzgarın Doğu ve Güneydoğu'da etkili olduğunu dile getirdi ve açıklayacakları çalışmanın ardından partisinin popülaritesinin bölgede ivme kazanacağını vurguladı.

"Orada yaşayan vatandaşlarımız için çok büyük hazırlık içindeyiz" diye söze başlayan CHP Liderinin asıl mesajı ise şöyle: Daha önce söylenmeyen şeyler söyleyeceğiz."

Kılıçdaroğlu Doğu ve Güneydoğu'dan daha fazla milletvekili kazanacaklarından emin: "Çok umutluyum..."

Okurların muhalif görüşlerinin haberleştirildiği muhalefet.com sitesi için de bir mesaj veren Kılıçdaroğlu'nun hedefinde ÖSYM vardı: "YGS ile ilgili olarak takipsizlik kararı verildi. Gençler meraklanmayın biz takip edeceğiz. Ali Demir o koltuğa demir atamayacak... "

Tarım Raporu'nu açıklayan Kılıçdaroğlu daha sonra soruları yanıtladı. İlk soru ÖSYM'ye gönderildiği iddia edilen e-maile ilişkin Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın açıklamaları oldu. Kılıçdaroğlu ise bu soruya soruyla karşılık verdi: "İleti gitmemiş mi? İletinin gittiğini kabul ediyor değil mi?"

ÖSYM BAŞKANI BAKANI ARADI MI
Başbakan Erdoğan'ın "Sende zerre kadar onur varsa, bu kadar ağır konuşuyorum çıkarsın o bakanı açıklarsın" sözlerini hatırlatan CHP Lideri, "Bakanın adını ben açıklamadım, bakan kendisi açıkladı. Bizim beklediğimiz şu; kim gönderdi, ne zaman gönderdi, iletiyi alan ÖSYM Başkanı sayın bakanı aradı mı? 'Sayın bakan siz bize bir ileti göndermişsiniz, doğru mudur yanlış mıdır?' diye haber verdi mi vermedi mi? Bu ayrıntıları bilmiyoruz. Savcının bunları telefon kayıtları üzerinden, iletinin kim tarafından gönderildiğini, o iletinin başka yerlere gidip gitmediğini araştırmasını istiyoruz'' diye konuştu.
NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Konya mitingini izliyor. Sabah erken saatlerde İstanbul'dan hareket eden Kılıçdaroğlu'na dört gazeteci eşlik etti.

Tarifeli uçakla Konya'ya hareket eden Kemal Kılıçdaroğlu, havaalanına girişten Konya'da sokaklara karıştığı ana kadar vatandaşlarla diyalog içinde oldu. Sevgi gösterilerinde bulunanların yanı sıra uzun uzun dertlerini dile getirenler de oldu.

Uçakta kendisine eşlik eden dört gazeteciye çarpıcı açıklamalar yaptı. İnternet medyasını ayrıca önemsediğini dile getiren Kılıçdaroğlu uçağa sadece NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, İnternethaber Genel Yayın Yönetmeni Hadi Özışık ve Rotahaber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık'ı davet ederek bunu göstermiş oldu.

Uçakta vatandaşlarla yaptığı sohbetten sonra sorularımızı yanıtlayan Kılıçdaroğlu ile önce seçim meydanlarındaki izlenimlerini konuştuk.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin uzun süreden beri ilk kez ivme kazandığını dile getirdi. Halkın ilgisinden memnun olduğu belirten Kılıçdaroğlu özellikle Siirt ve Muş'a vurgu yaptı: "Bu kentlerden çok umutluyum, buralardan milletvekili bekliyorum."

Söz daha sonra anketler ve siyasilerin tartışmaya açtığı MHP'nin barajı geçip geçemeyeceği konusuna geldi. Kılıçdaroğlu tereddüt etmeden "MHP'nin baraj sorunu yok. Meclis'e giremeyeceği ihtimalini hiç tahmin etmiyorum" diyerek bu konudaki görüşünü kesin bir tavırla dile getirdi.

Bu arada MHP'li seçmenlerin gittiği kentlerde kendisine elleriyle yaptığı geleneksel işarete sözü getiren Kılıçdaroğlu, kendisinin de onları sağ elini sol göğsünün altına koyarak selamladığını  anlattı.

Sohbetin en can alıcı noktalarından biri ise seçim meydanlarının en popüler polemiği kaset konusu oldu. Kılıçdaroğlu, kasetlerin seçim sonuçlarını herhangi bir şekilde etkilemeceği görüşünde. Başbakan'ın kaset konusunu sık sık gündeme getirerek rakiplerini itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, bu yaklaşımı doğru bulmadığını birkaç kez vurguladı.

Erdoğan'ın bu konuya değinerek çok büyük hata yaptığı görüşünü savunan CHP Lideri, Başbakan'a özel hayat uyarısında bulundu:

"Sayın Erdoğan özel hayatı sadece eşi ve yakınlarıyla yaşadığı şeyler olarak kabul ediyor. Halbuki onun genel yaşam olarak kabul ettiği şeylerde de özel alanlar vardır. Özel hayat tanımı yaparken daha dikkatli olmalı. Etrafında birçok danışman var. Onlara, hukukçulara, sosyologlara danışması lazım. Özel kavramını iyice öğrensin öyle çıksın meydanlara..."

CHP Lideri, kaset konusunu meydanlara taşıyan Başbakan'ın bundan nemalanmaya çalışmasının faydası olmayacağı görüşünde.

Kılıçdaroğlu, kaset meselesinde Başbakan'a düşen görevi ise şöyle dile getirdi: "Sürekli üstünü örtüyor. Örtbas etmek üstünü örtmeye çalışmak yerine aslında yasanın gereğini yerine getirmeli. Bunları kim çekiyor, kim yayıyor onları bulmalı. Yavuz hırsız, ev sahibini bastırmaya çalışıyor. Bunu yapanları unutturmaya çalışıyor sonra da seçim malzemesi yapıyor."

Seçim sürecinde siyasilerin kullandığı üslupta ölçüyü kaçırmasıyla ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere ise katılmıyor:
"Seçim meydanlarında inişler çıkışlar olur, espri olur. Bunlar seçmeni hareketlendirmek için lazım. Zaman zaman sert ifadeler kullandığım oluyor. Ama Başbakan'ın sözlerine bakıldığında benimkiler çok hafif kalır."

Geçen haftaya damgasını vuran "Ana" polemiğinden yana ise dertli: "Ben asla küfür etmedim. Seçim meydanlarında küfür edecek bir siyasetçi olacağını da sanmıyorum.
Orada 'Ayağını denk al' diyecektim ama tehdit olacak diye vazgeçtim. Bazen ortam gereği veya kalabalığın heyecanı nedeniyle konuşmalar farklı şekilde anlaşılabiliyor. Zaten beni tanıyanlar bilir, ben küfür eden bir insan değilim."


CHP Lideri en çok hangi konuda eleştiri aldığı sorusuna ise şöyle yanıt verdi: "Arkadaşlar bana iktidarı eleştirmek yerine kendi projelerini anlat diyorlar. Halbuki sürekli anlatıyorum. Ama iktidarın da tutulacak yanı yok, eleştirmeyeceğiz de ne yapacağız...."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...