Ot toplama cezası

Zonguldak'taki mahkemeler çevreci cezalar veriyor...

Anadolu Ajansı 14.04.2009 - 11:00

ZONGULDAK - Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde yargılanan 12 sanığa yabani ot temizleme ve toprak eleme, 4 sanığa da kişi başına 50 ile 150 arasında değişen fidan dikme cezası verildi.

Gökçebey Sulh Ceza Mahkemesi'nce basit yaralama, trafik güvenliğini tehlikeye sokma, hakaret, Orman Yasası'na muhalefet ve izinsiz define arama gibi suçlardan yargılanan 2'si kadın 16 sanıktan, yargılama sürecindeki pişmanlıkları, suçun işleniş biçimi göz önünde bulundurularak hapis, para ve mekanik araçlarla yabani ot temizleme, fidanlar için toprak eleme ile fidan dikme cezası arasında tercih yapmaları istendi.

Ayrı ayrı yargılanan sanıkların tercihi doğrultusunda, 12 kişiye 30 gün süresince yabani ot temizleme ve fidanlar için toprak eleme, 4 sanığa da 1 yıl 50-150 adet fidan dikme ve bakımlarını yapma cezası verildi.

Cezaların infazı için Zonguldak Çevre ve Orman Müdürlüğü Gökçebey Üçburgu Orman Fidanlık Mühendisliği'ne getirilen 16 kişiye, görevlilerce yapacakları işler anlatıldı.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'nce haklarında verilen tedbire uyup uymadığı takip edilen kişiler, verilen işleri belirtilen sürede yapmalarının ardından cezalarını tamamlayacak.

Fidan üretim arazisinde yabani ot temizleme cezasına çarptırılanlardan Rıza Boduroğlu, 2002'de boşandığı eşi Hanife M'ye hakaret ettiği gerekçesiyle mahkemeye sevk edildiğini belirterek, şöyle dedi: ''Eski eşim, benden şikayetçi oldu. Yargılama sonunda hakim, para ya da ot temizleme ve toprak eleme cezasından birini tercih etmemi istedi. Ben de maddi durumum iyi olmadığından dolayı ot temizleme ve toprak eleme cezasını seçtim. Hakimin verdiği cezayı 30 gün boyunca yerine getireceğim. Verilen cezamı hiç değilse toprakla uğraşarak geçireceğim.''

Savaş Kurutçu da trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece cezaya çarptırıldığını anlatarak, ''Ot temizleme cezası aldığım için üzgün değilim. Hapis ve para cezası yerine böyle uygulama olmasından dolayı da memnunum'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...