Otomobili çalıp sahibine geri satmışlar

İstanbul'da çökertilen çalıntı otomobil şebekesine üye bir kişinin, komşusunun otomobilini çalarak 2 bin TL karşılığında sahibine geri sattığı ortaya çıktı.

Haberler 08.05.2009 - 11:28

İstanbul'un çeşitli semtlerinden çaldıkları otomobilleri sahte plaka ve belge düzenleyerek satmak istedikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 2'si kadın 16 kişilik şebeke adliyeye gönderildi.

İstanbul polisi, çaldıkları otomobilleri sahte belgelerle piyasaya süren bir şebekeye yönelik çalışma başlattı. Kimlikleri ve adresleri belirlenen şebeke üyelerine yönelik 15 ilçede 32 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, çete lideri olduğu ileri sürülen Can Eren A'nın da aralarında bulunduğu 2'si kadın 16 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerle birlikte çalıntı 25 otomobil, 143 kontak anahtarı, 8 adet oto teybi, 2 çalıntı plazma TV, sahte oldukları belirlenen 33 adet ruhsat, 25 adet boş trafik belgesi, 20 adet sürücü belgesi, 20 adet banknot, çok sayıda sürücü belgesi, EGM hologramları, noter belgeleri, çeşitli resmi belgeler ve bu belgelerin hazırlanmasında kullanılan mühür ile makineler ele geçirildi. Sahte belgeler, ev ve iş yerlerindeki gizli bölmelerde bulundu.

Şebekenin İstanbul'un çeşitli semtlerindeki ev ve iş yeri önleri ile otoparklardan ''düz kontak'' yöntemiyle çaldıkları otomobillere sahte plaka ve belge düzenledikleri ve piyasada pazarlamaya çalıştıkları belirlendi.

Mehmet Reşat B'nin, komşusunun otomobilini çaldığı ve 2 bin TL karşılığında sahibine sattığı tespit edildi. Şüphelilerden Orhan Ö'nün daha önce başka bir hırsızlık çetesiyle girdiği çatışma sonucu yaralanarak sakat kaldığı bildirildi.

Polisteki işlemleri tamamlanan 2'si kadın 16 kişi adliyeye sevk edildi.

Sayfa Yükleniyor...