Otomobillerde balık refleksi olsaydı…

Grup halinde ani manevralar yaparak yüzebilen balıkların 'çarpışma önleyici' refleksleri robotlara yüklendi.

05.10.2009 - 10:21

Otomobillerde balık refleksi olsaydı…

Otomobil firması Nissan, grup halinde yüzen balık sürülerinin toplu ani manevralarda bile birbirlerine çarpmamalarını sağlayan sistemin benzerini üretti. Firma sistemin trafikte kazaları önemli ölçüde azaltacağı inancında.

Taşıtların seyir halindeyken birbirlerine çarpmasını önleyen teknolojiler üzerinde çalışan Nissan, geliştirdiği sistemi bir dizi tekerlekli robota yükledi. Eporo adı verilen minyatür robotlar, aynı balıklar gibi yan yana ilerleyip grup halinde ani manevralar yapabiliyor ve hiçbir şekilde birbirlerine çarpmıyorlar.

Çarpışma önleyici teknolojilerinde hayvanlar dünyasından esinlenen firma daha önce de balarılarını incelemiş, benzer reflekslere sahip BR23C robotunu geliştirmişti. Tek başlarına uçan balarılarının doğal ‘çarpışma önleme’ refleksini kopya etmeyi başaran mühendisler, daha sonra grup halinde hareket eden hayvanlara yönelmişti.

Yeni geliştirilen sistemde yedi Eporo robotu radyo dalgalarıyla sürekli birbirleriyle iletişim halinde dolaşıyor ve aralarındaki mesafeyi laser mesafe ölçerlerle belirleyip muhafaza edebiliyor. Tıpkı bir balık sürüsü gibi ani toplu manevra yapabilen Eporolar bu sırada birbirine çarpmıyor.

Projenin sorumlusu Toşiyuki Andou, bu yeni çarpışma önleme teknolojisinin yoğun trafikte yan yana yol almak zorunda olan otomobillerin güvenliğine katkıda bulunucağını söylüyor. Andou’ya göre “hayvanlar dünyasında gözlemlenen serbest navigasyon ve emniyet önlemleri arasındaki denge takli edilerek trafik kazaları azaltılabilir”.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...