Son yıllarda dünyada çevre sorunlarının daha fazla tartışılması ve tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin çevre ile uyumu konusunda daha duyarlı hale gelmesi, çevreci ürünlerin giderek önem kazanmasını sağladı.

Dünyadaki bu değişimi gören otomotiv firmaları, çevre bilinci ve sürdürülebilirlik anlayışıyla, çevre dostu olduğu kadar, enerji maliyetlerini aşağıya çeken ürünlere yoğunlaştı.

Günümüzde otomotiv firmaları çevreci, alım fiyatı ekonomik, az yakıt tüketen, estetik ve yüksek performansa sahip araç üretme hedefine ulaşma çabasında. Bu çabanın bir ürünü hibrid olarak adlandıralan otomobiller... Bu araçların sağladığı yakıt ekonomisi ve düşük emisyon salınımı ile birkaç yıl içinde yaygınlaşması ve önümüzdeki 20-30 yıla damgasını vurması bekleniyor...

Bu arada dünyada bazı ülkeler aldıkları önlemlerle otomotiv sektörünün çevre konusundaki hedeflerini destekliyor...AB Ülkelerinde çevre konusundaki çalışmalar araç üretim standartlarının yanı sıra araçların vergilendirilmesi politikalarıyla da destekleniyor...

ABD ise otomotiv sektörü dünyanın en sıkı çevre ve güvenlik mevzuatına sahip... ABD’de satılan araçların egsoz ve emisyon standartlarına uyuma zorunluluğu bulunuyor. Bu standartlar çevre koruma ajansı tarafından düzenleniyor.