'Öyle bir açıklama yapmayacaktı'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Danıştay Başkanı'nın Metin Feyizoğlu'na gösterdiği tepkiyi eleştirdi, "Danıştay Başkanı öyle bir açıklama yapmayacaktı, yakıştıramadım" diye konuştu.

'Öyle bir açıklama yapmayacaktı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Danıştay Başkanı öyle bir açıklama yapmayacaktı. Danıştay'a da yakıştıramadım" dedi.

Eskişehir'de bulunan Kılıçdaroğlu, Mahmudiye ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümündeki konuşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Sayın Feyzioğlu'nun yaptığı konuşmayı ben de büyük bir dikkatle dinledim. Hem Danıştay Başkanının hem de sayın Feyzioğlu'nun yaptığı konuşmalar, hukukun üstünlüğüne vurgu yapıyordu. Asıl sormamız gereken soru şudur.

Danıştay'ın kuruluş yıl dönümünde ya da Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümünde devlet erkanının olduğu bir yerde eğer hukukçular hukukun üstünlüğünü ve bunun ne kadar önemli olduğunu anlatıyorlarsa Türkiye'de bir sorun var demektir.

Bu soruna dikkat çekiyorlar. Biz siyasetçilerin de bundan ders alması lazım. Siyasetçi öfkeyle devleti yönetmez. Devlet öfkeyle yönetilmez. Devlet akılla yönetilir. Devlet adamı dediğiniz kişi öfkelenmez. Eleştirilerden ders çıkarır. Eleştirilerden ders alır.

Eğer hukukun üstünlüğü konusunda kaygı varsa, yargı konusunda kaygı varsa, mahkemelerin tarafsızlığından ve bağımsızlığından insanlar endişe duyuyorlarsa ve bu endişeyi Türkiye Barolar Birliği Başkanı dile getiriyorsa hepimizin oturup düşünmesi lazım.

Eğer siz öfkeyle yola çıkıp eleştiriye tahammül edemezseniz siz devleti yönetemezsiniz. Sağlıklı yönetilmediği içindir ki Türkiye, bugün bu noktaya geldi. İnsanlar kamplaştı. Bizim bunu aşmamız gerekiyor. Danıştay Başkanının daha sonra bir açıklama yapmasını yadırgıyorum.

Eğer öyle bir şey olmasaydı yani Başbakanlık koltuğunda oturan zat, eğer o tepkiyi göstermeseydi Danıştay Başkanı öyle bir açıklama yapmayacaktı. Danıştay'a da yakıştıramadım, Danıştay Başkanına da yakıştıramadım."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...