Oyuncu Barış Atay'a para cezası

Oyuncu Barış Atay, Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 7 bin 80 lira para cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 02.06.2015 - 17:38

Oyuncu Barış Atay'a para cezası

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Barış Atay katıldı.
Şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile işadamı Yasin El Kadı'yı avukatları temsil etti.

Duruşmada savunması sorulan sanık Barış Atay, üslup itibarıyla "sert eleştiri" getirmesiyle tanındığını ve yumuşak bir üslupla savunma yapacağını belirterek, "Bir yurttaş olarak evimde oturup televizyonu izlediğim zaman, aslında şunu görüyorum; bu durum artık iktidar için bir paranoya, yurttaşlar içinse cadı avına dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya. Adalet sisteminin bir ailenin özel mahkemesi gibi işlev görmesi, beni rahatsız ediyor. Bu çerçevede ben herhangi birini nasıl eleştirirsem, sonuçta basın mensubu olarak gördüğüm hususları eleştirme hakkımın olduğunu, bunun da bir suç olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

Atay'ın avukatları da müvekkillerinin hakaret kastı olmadığını öne sürerek, Atay'ın beraatine karar verilmesini talep etti.

Beyanı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay ise sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Atay'ın suç tarihinde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik, "kamu görevlisine alenen hakaret etmek" suçundan toplam 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Rıza koşulu gerçekleşmediği gerekçesiyle cezayı ertelemeyen mahkeme, birleşen dava dosyasının şikayetçisi Yasin El Kadı ile ana dava dosyası şikayetçisi Bilal Erdoğan yönünden, "hakaret" suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle sanık Barış Atay'ın beraatini kararlaştırdı.

7 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'ın avukatı tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 23 Haziran 2014'de yapılan şikayet üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilerek, 9 Mart 2014'te Birgün gazetesinde yayınlanan ve Barış Atay tarafından kaleme alınan "Ey hükümetin başı" başlıklı yazıda, müştekilere basın yoluyla hakaret edildiği aktarılıyordu.

Şüpheli Atay'ın yazısında, müştekileri aşağıladığı, küçülttüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak haber yaptığı aktarılan iddianamede, şüphelinin 3 müştekiye yönelik "hakaret" suçundan toplam 1 yıl 8 aydan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

Sayfa Yükleniyor...