Adli Tıp, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili raporunu tamamlayarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Zehir bulunduğu belirtilen raporda, zehirlenme konusunda kesin kanaate varılmadı.

İstanbul Adli Tıp Kurumu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporunu tamamladı.

Kurum Başkanı Haluk İnce'nin de aralarında bulunduğu 11 kişinin imzası olan raporun oy çokluğuyla kabul edildiği öğrenildi.

Kurul üyelerinin çoğu Turgut Özal'ın zehirlenmediğine kanaat getirdi.

Raporda Özal'ın vücudunda 4 çeşit zehir bulunduğu, ancak ölüm nedeninin bu zehirler nedeniyle olup olmadığı konusunda tam bir kanaate varılamadığı bildirildi.

Rapor, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Soruşturma savcısı ve başsavcı vekilleriyle bir toplantı yapılacak, ardından da yöntem belirlenecek.

Konuyla ilgili NTV'ye bilgi veren Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, "Özal'ın ölüm nedeninin zehirlenme olmadığı" yönündeki iddiaları kabul etmedi.

Yapılan incelemede Özal'ın vücudunda zehre rastlandı ancak ölüm nedeninin bu zehir nedeniyle olup olmadığı konusunda uzmanlar tarafından görüş birliğine varılamadı.

'ORTAM DA DİKKATE ALINMALI'
Raporla ilgili değerlendirme yapan adli tıp uzmanı Prof. Ümit Biçer ise zehirlenme tanısı konulabilmesi için Özal’ın cenazesinin bulunduğu ortamın da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

NTV Gece Bülteni’ne canlı yayında bağlanan Biçer şunları kaydetti:

"Aslında biz de öncelikli olarak bu raporu görüp ardından yorum yapabiliriz; ancak şunları belirtmek istiyorum cesette bulunan toksit maddeler kişinin ölümünden önce alınmış olabileceği gibi toprağın özellikleri nedeniyle yağmur yoluyla da cesedin bulunduğu ortama geçebilir ve cesette toksit madde dediğimiz maddelere rastlanabilir.

Yanlızca ceset değil cesedin bulunduğu ortam da son derece dikkate alınmalı. Toksit madde kesin zehirlendiğine işaret etmez. Özal'ın cenazesi taşınmıştı. Dolayısıyla ilk bulunduğu yerdeki topraktan da analiz edilmesinin de önem taşıdığını söyleyebilirim. Aslında bize konu baştan itibaren cumhurbaşkanı gibi önemli kişilerin otopsi yapılmasının ve örneklerin çok özenle alınmasının gerekliliğini bir kez daha vurgulamakta."

‘ÖNEMLİ’ AÇIKLAMALAR YAPACAK
Kuzey Irak’ta bulunan Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, hafta sonu Türkiye'ye döndüğünde önemli açıklamalar yapacağını söyledi.

BOZDAĞ: ŞÜPHELERİMİ GİDERMEDİ
Öte yandan, açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adli Tıp raporunun, şüpheleri ortadan kaldırmadığını ifade ederek ''En azından benim şüphelerim devam ediyor'' dedi.

Adli Tıp Kurumu'nun şüpheleri ortadan kaldırmadığını, daha fazla soruların sorulmasına neden olduğunu kaydeden Bozdağ, ''Vücutta zehir varsa bu zehir nereden geldiği, vücudun kendisi mi yaptı?'' diye sordu

Bozdağ, ''hem zehir var hem zehirlenme yoktur'' denilirken, bu konuda bir açıklama görmediğini ancak merak ettiğini söyledi.