Beşiktaş'ta, 1994 yılından itibaren Devlet Güvenlik Mahkemesi, 2004 yılından sonra da Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği olarak hizmet veren adliye binası, dün tamamen ve bütün birimleriyle Çağlayan'daki Adalet Sarayı'na taşındı.

Mesai başlangıcında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen hakim ve savcılar, adliyenin denize bakan bahçesinde birlikte kahvaltı yaptıktan sonra adliye girişinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kahvaltı ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından hakim ve savcıların tümü Çağlayan'daki Adalet Sarayı'na gitti.

İstanbul Başsavcıvekili Fikret Seçen bir açıklama yaptı:
''Ayrılık zamanı geldi. Yaklaşık 18 yıldır adliyeye hizmet eden bu binadan ayrılıyoruz. Elbette binaları da değerli kılan orada yaşayan insanlardır. Burada çok önemli soruşturmalar yapıldı. Arkadaşlarımız fedakarca burada görev yaptılar. Yeni adliyede, daha iyi bir çalışma ortamında görevimize devam edeceğiz. Sizlere de buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum.''

Bu arada, adliyede bina dışındaki bazı bölümlerin söküm işlemine başlandı. Adliye binasının bir bölümü ve bahçenin tamamının sahibi olan Bahçeşehir Üniversitesi'nin görevlileri polis ve koruma odası olarak kullanılan bölümleri yıkarak adliye içinde bazı bölümlere duvar ördü. Adliyenin nezarethaneye ve duruşma salonuna çıkan bölümleri kapatıldı.