Warwick Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü’nden bilimciler yayınladıkları makalede, işaret parmağı yüzük parmağından uzun olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin belirgin bir şekilde çok daha düşük olduğunu ortaya koyuyorlar. Sonuca, 3.000 sağlıklı ve 1.500 prostat kanseri hastası erkeğin el ölçümlerinin karşılaştırılması sonucunda varılmış.

Parmak uzunlukları doğumdan önce belirlenir ve sabit kalır. Bu uzunlukları belirleyenin de maruz kalınan cinsiyet hormonları olduğu düşünülüyor. Doğum öncesi salınan daha az testosteron miktarı, daha uzun bir işaret parmağı oluştururken, son çalışmaya göre ileri yaşta prostat kanserine yakalanma riskini de düşürüyor.

Yazarlardan Prof. Ros Eeles, çalışmada daha ileri aşamalara ihtiyaç duyulduğunu fakat şu anki bulguların desteklenmesi halinde, prostat kanseri risk grubunun belirlenmesi için aile geçmişi ve genetik testlerin yanında basit ve hızlı bir gösterge elde edilmiş olacağını belirtiyor.

Prostat Kanseri Vakfı’ndan Dr. Helen Rippon, çalışmanın doğum öncesinde maruz kaldığımız hormon miktarlarının, ileride hayatımızı nasıl etkileyebileceğinin de iyi bir göstergesi olması açısından önemine dikkat çekiyor.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.