Tarih boyunca doğaüstü güçlere ve batıl inanışlara ilgi gösteren insanlığın en önemli tartışmalarından biri vampirlerin varolup olmadığı gerçeğiydi.

Hayatının bir bölümünü Fatih Sultan Mehmet’in yakın arkadaşı olarak İstanbul’da geçiren, ülkesine döndüğünde ise Osmanlı’nın en büyük düşmanı olan Eflak Beyi Kazıklı Voyvoda uyguladığı yöntemlerle tarihe geçti. Hayatının büyük bölümünü Osmalı akıncılarıyla mücadeleye adayan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’daki ilerleyişine en güçlü direnişi gösteren Eflak Beyi Kazıklı Voyvada Fatih Sultan Mehmet’in düzenlediği seferde son anda kaçarak kurtulmuştu. Yakalandığında ise tıpkı kendi kurbanlarına uyguladığı yöntemler gibi kafası kesilerek istanbul’a getirildiği söylenir. Kazıklı Voyvoda’nın Osmanlı karşısındaki bu vahşi direnişi de bugün bile hala tartışma konusu…

Ancak, Voyvoda’nın uyguladığı şiddet yüntemleri tarihin başka yönlerini ortaya çıkararak onun aslında bir vampir olduğu iddialarını her dönemde canlı tuttu.

Ünlü yazar Bram Stoker’ın Dracula adlı kitabı da Kazıklı Voyvada’nın hakkındaki bu iddiaları güçlendirdi. Tüm bunların sonunda vampir kavramı gerek edebiyatta gerek sinemada en fazla işlenen konular arasında yerini aldı. İşte bu iddialardan yola çıkan Pasaport Romanya’da Kazıklı Voyvoda yani gerçek adılya Vlad Tepeş’in kalesi Bran Şatosu’ndan şu anda gömüldüğü söylenen manastıra oradan da Bükreş’e kadar uzanan bir yolculuk yaparak tarihin bu bilinmeyen yüzünü ekrana getiriyor.

Kazıklı Voyvada’nın uyguladığı şiddet yöntemleri mi yoksa yazar Bram Stoker mı vampirlik iddialarını güçlendiriyor? Kazıklı Voyvoda gerçekte nasıl bir hükümdardı ve Osmanlı askerlerini nasıl bu kadar uğraştırabildi? Ününü vampir hikayelerinden alan Romanya halkı bu iddialarla anılmaktan ne kadar mutlu? Demir perde döneminde Romanya’da Vlad Tepeş efsanesi ne kadar destekleniyordu? Vlad Tepeş ve Drakula Romanya’da bugün sadece bir turizm ve tanıtım aracı mı? Vampir hikayelerinin bu kadar popüler olmasının nedeni insanlığın ölümsüzlüğe olan hayranlığı mı?

Mete Çubukçu ile Pasaport Kazıklı Voyvada ve vampirlik iddilarını aralarında Vlad Tepeş’in yaşayan akrabalarından uzmanlara, Türkiye’nin en önemli vampir edebiyatçısı Giovanni Scognamillo’dan ünü Romanya’yı da aşarak National Geographic Dergisi’ne kadar kapak olan Drakula performansıyla tanınmış tiyatro sanatçısı Petre Marolu’ya kadar çok sayıda isimle görüşerek fantastik kurgunun aradığı en önemli sorunun cevabını bulmaya çalışıyor.

'Pasaport' bu akşam saat 22.15'te NTV'de.