Pekin'nin havası 16 yıl sonra düzelecek

Yetkililer, kirliliğin düzenli azalması halinde havanın, 2030'a kadar güvenli seviyelere gelebileceğini savunuyor

02.07.2014 - 13:27

Pekin'nin havası 16 yıl sonra düzelecek

Çin'in başkenti Pekin'deki hava kirliliğine bağlı zararlı partikül oranının güvenli seviyeye gelmesinin 16 yıl süreceği bildirildi.

Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, Pekin Belediyesi Çevre Koruma Enstitüsü Başkanı Pan Tao, havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM 2,5 değerinin 2030 yılına kadar düzenli azalması halinde metreküpte 35 mikrogram seviyelerine gelebileceğini söyledi.

Pekin'deki hava kalitesini iyileştirmenin kolay olmadığını vurgulayan Pan, bunun çok zaman alacağını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre, havadaki PM 2,5 değeri 25 olunca güvenli kabul ediliyor ve zararlı partiküllerin metreküpte 35 mikrogramı aşmaması gerekiyor.

Pekin Çevre İdaresi'nin verilerine göre, 2013'te kentteki PM 2,5 değeri metreküpte 89,5 idi. Ancak ABD misyonlarının Pekin, Şanghay ve Guangcou gibi merkezlerde yaptığı bağımsız ölçümlerde zararlı partikül oranı her zaman daha yüksek çıkıyor.

Yetkililer, hava kirliliğini 2017'ye kadar 60 mikrogram seviyelerine düşürmeyi hedefliyor ancak bu değerin bile insan sağlığına zararlı olduğu biliniyor.

Çin özellikle bu yılın başından beri ülkede çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor. Ancak hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak büyük şehirlerinin birçoğu aynı zamanda dünyanın en kirli şehirlerinin başında geliyor.

Başkent Pekin başta olmak üzere birçok metropolde hava kirliliğindeki zararlı partikül oranını ölçen PM 2,5 değeri, DSÖ'nün güvenli eşiğinin 20-25 kat üzerine çıkabiliyor ve dev şehirlerde hava kirliliği alarmı veriliyor.

Çin Çevre Bakanlığı, son olarak ülkedeki su ve hava kalitesi başta olmak üzere çevre koşullarının kritik olduğunu açıklamıştı. Dünyanın en büyük metrpollerine ve nüfusuna sahip ülkede geçen yıl yapılan hava kalitesi ölçümlerinde 74 şehirden sadece üçü ulusal standartları yakalamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...