BP'nin yönetim kurulu başkanı Tony Hayward, kuyunun ağzına yerleştirdikleri mekanizmanın günde 10 bin varil petrolün denize sızmasını önlediğini kaydetti.

İlişkili Haberler


Denize sızması önlenen petrol miktarının cumartesi günü arttırılabilmiş olması da operasyonun etkili olduğu savlarını güçlendiriyor.

Hayward BBC'ye yaptığı açıklamada BP'nin Meksika Körfezi'nin krizden önceki haline dönüştüreceğini söyledi.

Hayward, Amerikan tarihinin en büyük çevre felaketi olarak nitelenen olayla ilgili olarak, gelecek haftalarda yeni mekanizmaları devreye sokacaklarını ve petrol sızıntısını büyük ölçüde kontrol etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

BP yetkilisi, şirketin sızıntıyı durdurduktan sonra temizleme çalışmalarına başlayacağını belirterek, ''Petrolü temizleyecek, çevrenin gördüğü zararı iyileştirecek Körfez bölgesini bu olaydan önceki haline dönüştüreceğiz'' dedi.

Hayward, ''Medya buradan gittikten sonra da biz bu bölgede olacağız, verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz'' görüşünü dile getirdi.

İşe yaradığı anlaşılan son operasyon, daha öncekilerde olduğu gibi kuyudan sızıntıyı engellemeye değil, yönünü değiştirmeye odaklandı.

Sızıntıya neden olan boruyu dev makaslarla kesen mühendisler, bu noktaya yerleştirilen kapak sayesinde sızan petrolün denize yayılmadan vakumlanması ve bir gemide toplanmasını sağladı.

BP daha önce sızıntının olduğu deliği çimento ve çamurla tıkamaya çalışmış ancak bu girişim başarısız olmuştu.

ABD Sahil Güvenlik birimleri, kapağın geçici bir çözüm olacağını belirtti.

Çevre kirliliğini temizleme ve durdurma çalışmaları BP'ye şimdiye kadar 990 milyon dolara maloldu.

BP hisseleri olayın başlamasından bu yana üçte bir oranında değer kaybetti.

Nisan ayında dev Deepwater Horizon platformunda meydana gelen patlamada 11 kişi hayatını kaybetmiş, ardından bu kuyudan milyonlarca litre petrol denize karışmaya başlamıştı.