Pilleri çöpe atmayın

Uzmanlar pilleri çöpe atmak yerine atık pil kutularına bırakmanın önemini hatırlatıyor...

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2011 - 15:08

Pilleri çöpe atmayın

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Sel, atık pillerin toplanarak, çevre koruma algısının yerleştirilmesi gerektiğini bildirdi.

TAP'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, dernek, Marmara Belediyeler Birliğinin Eminönü'ndeki merkez binasında, atık pillerin toplanması ve bertarafıyla ilgili yerel yönetimlere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan TAP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Sel'in, '''deki pil pazarı her yıl yüzde 8 büyüyor. Bu önemli bir büyümedir'' görüşlerini aktararak, şu görüşleri dile getirdiği açıklandı:

''Türkiye'nin yıllık ortalama pil ithalatı 10 bin tondur.  İthal pillerin yüzde 40'ı İstanbul'da satılıyor. Atık pillerin kaynağında ayrı toplanması konusunda düzenlediğimiz kampanyalara, özellikle İstanbul'daki ilçe belediyelerinden daha fazla destek olmasını istiyoruz. Bizimle koordineli çalışan belediyelerden çok büyük destekler aldık. Bizim beklentimiz bu desteklerin artarak sürmesidir. Kendimizi, belediyelere materyal ve altyapıyı sunmak üzere programladık. Bizimle daha sıkı bir koordinasyon kurup, atık pillerin kaynağında ayrı toplanması bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamanızı bekliyoruz. Çünkü bilinçlenme çok önemli. Piller değersiz atıklar. Değeri olmayan bir ürünün toplanması gerçekten çok zor. Atık pillerin toplanması için sürekli bir eğitim ve bilinçlendirme sağlanması gerekiyor. Biz de elimizden geldiğince bu bilinçlendirmeyi yapmaya çalışıyoruz ama tabii ki sizlerin de çok büyük desteklerinizi bekliyoruz. Çünkü atık pillerin toplanmasının bir zorunluluk olarak değil, çevre bilinci gereği yapılması gerektiğini toplumun tüm kesimlerine birlikte aktarmamız gerekiyor. Atık pilleri toplayarak, çevre koruma algısını yerleştirmeliyiz.''


Sayfa Yükleniyor...