PKK'dan 16 yıl sonra özür bekliyorlar

16 yıl önce The Marmara otelindeki patlamada hayatını kaybeden yazar Onat Kutlar ve Arkeolog Yasemin Cebenoyan için düzenlenen anmada, saldırganın PKK'lı çıktığını belirten aileler, "Özür bekliyoruz" dediler.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.12.2010 - 16:28

PKK'dan 16 yıl sonra özür bekliyorlar

Toplumsal Bellek Platformu adına basın bültenini okuyan, yine bir saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu, 16 yıl önce gerçekleşen bombalı saldırının, insanlığa karşı yapıldığını ifade ederek, ''Bu eylem, iki kişinin yaşam hakkını ve yüreklerini elinden aldı. Yürekleri barış için, halkların kardeşliği için çırpınan iki insan öldü'' dedi.

O dönem, İBDA-C adlı örgütün, yılbaşı yaklaşırken, Beyoğlu'nda eylem yapacağını duyurduğunu söyleyen Mumcu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Polis o gün, güvenlik önlemi almak yerine broşür dağıtmakla meşguldü. Buraya patlamadan hemen önce gelmişler ve 'Polise güvenin' yazılı broşürler dağıtmışlardı. Bombacı da otelin güvenliğinden rahatlıkla geçmiş ve paltosunun cebindeki bombayı Opera Pastanesinin portmantosuna bırakmıştı. Yasemin, pastaneye arkadaşının doğum günü hediyesini almaya gitmişti. Onat Kutlar da eşi Filiz'le buluşacak, evlilik yıl dönümlerini kutlayacaklardı. Onları o pastanede şarapnel parçaları karşıladı, hediyeler değil.''

İBDA-C'nin propaganda fırsatını kaçırmadığını ve eylemi üstlendiğini kaydeden Mumcu, ''Bununla yetinmediler, yayın organlarından Onat'a ve Yasemin'e hakaret savurdular. Soruşturma ise baştan savma yürütüldü. Güvenlik kameralarının çektiği görüntülere dahi bakılmadı. Eylemin sorumlusu olarak PKK gösterilince kamuoyu buna inanmadı ve örgüt de kamuoyunda teşhir olmaktan kurtuldu, bombalamanın faili olarak görülmedi. Ancak suçlu yakalandı ve eylemi PKK adına yaptığını itiraf etti. Pişmanlık Yasası'ndan yararlandı, 9 yıl yattıktan sonra da serbest bırakıldı'' dedi.

PKK'nın eylemi savunmadığını ancak sorumluluğunu da reddetmediğini belirten Özgür Mumcu, şöyle devam etti:

''Örgüt, hiçbir zaman, suçlu bulunan şahsın kendileriyle bir alakası olup olmadığını söylemedi. Cüneyt Cebenoyan'ın, örgütün özür dilemesi ya da olayla ilgisini reddettiğini açıklaması çağrısına örgüt, sessizlikle ya da aba altından sopa göstererek karşılık verdi. PKK özür dilemek için daha ne kadar bekleyecek. Aradan 16 yıl geçti. 16 yıl daha mı bekleyeceğiz. Yasemin'in anne ve babası özrü duymadan öldüler. Bizlerin de ömrü bu özrü duymaya vefa edebilecek mi? Biz hiç kimseyi aşağılamak için burada değiliz. Biz barışmak ve affedebilmek için buradayız.''

Platform üyeleri, The Marmara Oteli'nin önündeki açıklamanın ardından, Onat ve Cebenoyan'ın bombalı saldırı sırasında bulunduğu yere karanfil koydu.

Anma programına, Onat Kutlar'ın eşi Filiz Onat, çocukları, Yasemin Cebenoyan'ın kardeşi Cüneyt Cebenoyan'ın yanı sıra gazeteci Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali, Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi, Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu, Hrant Dink'in kızı Delal ve oğlu Arat ve yakınını kaybeden çok sayıda kişi katıldı.

Arkeolog Yasemin Cebenoyan'ın kardeşi Cüneyt Cebenoyan ise örgütün hiçbir zaman 'Biz yapmadık' diye bir açıklamasının bulunmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

''Bu olay önlenebilir bir olaydı. Önlenmesi için bir çaba harcanmadı. İBDA-C bunu bir propaganda malzemesi yaparak sahiplendi. Fakat gerçek suçlunun PKK olduğu ortaya çıktı. Örgüt de buna hiçbir zaman karşı çıkmadı. Bunu gazetedeki yazılarımda dile getirdim ve dolaylı olarak tehdit edildim. Bu olayı PKK'nın yaptığını kabul etmesini ve olayın faili meçhul olarak kalmamasını istiyorum. Bu süreçte devlet de suçludur ve PKK'nın da masum insanları öldürmenin ağırlığını taşıması gerekir. Bunun kamuoyunda teşhir olmasını istiyorum.''

Sayfa Yükleniyor...