Poe'nun ilk kitabı rekor fiyata açık artırmada

Edgar Allan Poe'nun çok ender bulunduğu için 'Amerikan edebiyatının kara lalesi' olarak bilinen ilk kitabı 'Tamerlane' açık artırmaya çıkıyor.

04.12.2009 - 15:40

Poe'nun ilk kitabı rekor fiyata açık artırmada

Edgar Allan Poe’nin ilk kitabı 'Tamerlane’ rekor fiyata ulaşmak için açık artırmaya çıkıyor.

Amerikalı yazarlar, Poe'nun, 1827 yılında 'Bostonian' adıyla yazdığı 'Tamerlane ve Diğer Şiirler'in büyük bir bölümünü daha 14 yaşında bile değilken tamamladığını iddia etmişlerdi.

40 veya 50 civarında çıkarılan kopyalarından sadece 12 adetinin bugüne gelebildiğine inanılan kitabın rekor fiyata satılması bekleniyor.

Meçhul bir şekilde yayımlanan kitaptaki şiirleri kendi adı altında tekrar yayımladığında, Poe, özür dileyerek onları hiçbir zaman yayımlama amacında olmadığını söylemişti.

Kitabın kopyası, orijinali yayımlandıktan 25 yıl sonrasına kadar ortaya çıkmadı. New York2taki Christie’s Müzayede Evi'nden Francis Wahlgren'in ''Amerkan edebiyatının kara lalesi olarak bilinir'' dediği kitap için 500-700 bin dolar arasında değer biçiliyor.

Wahlgren, Amerikan edebiyatında bugüne kadarki rekor ücretin 250 bin dolarla yine yaklaşık 20 yıl önce satılan 'Tamerlane’nin başka bir kopyasının olduğunu belirtti.

Son kopyayı satışa çıkaran eski TV yöneticisi William Self, kopyayı satarken onu 'sarsıcı bir kopya' olarak tanımlamıştı.

Self şimdi 88 yaşında ve bu nadir bulunan koleksiyonunu, çocuklarına göz kulak olma sorumluluğunu yüklemek istemediği için sattığını söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...