Zonguldak Valisi'nden "plajda içki gözaltısı"na ilişkin açıklama

Plajda içki içen iki kadın doktorun gözaltına alındığı iddialarına ilişkin açıklama yapan Zonguldak Valisi Çınar, "Polis görevini yapmıştır. Basit ve sade bir konudur" dedi.

Anadolu Ajansı 15.09.2017 - 13:08

Zonguldak Valisi'nden "plajda içki gözaltısı"na ilişkin açıklama

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Zonguldak Belediyesi'ne bağlı Kapuz Plajı'nda alkol alan kadın doktorların gözaltına alındığı iddiasına ilişkin, açıklama yaptı.

Olayın meydana geldiği Kapuz Plajı'nda yaptığı denetimler sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çınar, şunları söyledi:

"Türkiye'de hep ideolojik bir bakışa, maalesef bağnazlık seviyesinde karşı fikre tahammül edememe şeklinde bir anlayış yaygın olduğu için.. CHP Belediyesi'nin de astığı bir tabeladır. Elbette burada toplumun huzurunun sağlanması belediyemizin de görevidir. İnsanlar içerisinde ve küçük yaşta çocukların olduğu aileler var. Kimse burada içki içilmesini istemez. Burada içki içmek veya içkili gelmek yasak mı değil mi ona zaten polis karışmamıştır. Buraya girip çıkan hiç kimse kimlik veya alkol kontrolüne tabii tutulmuyor. Polis, görevi çerçevesinde davranmıştır. Bir adım daha ileri gidersek, içki içti diye kontrol edilme durumu yok. İhbar üzerine bu arkadaşların sarhoşluk seviyesinde, belki bir tanesinin olmayabilir onu bilmiyorum, burada toplumu rahatsız ettiği anlaşılmış ve dolayısıyla polis görevini yapmıştır. Basit ve sade bir konudur."

Basına yansıyan fotoğrafı da eleştiren Çınar, "Sanki bir iki bayanın plajda başında dikilmiş polisler görüntüsünü, fotoğrafı çeken arkadaşların sanat kabiliyetine yormak lazım. Görüntü itibariyle rahatsız edici bir durum olsa da olayın içeriği itibariyle polisin rutin bir işidir ve görevini yapmıştır. Önemli olan halkımızın huzurudur. Polisimiz de bu görevi ifa etmiştir" diye konuştu.

"POLİS HUZURU SAĞLAMAK ZORUNDA"

"İnsanlar istedikleri gibi alkol alabilirler. Yasalar çerçevesinde şehrin her bölgesinde içki içmeyi sağlayacak mekanlar bulunur ancak ne plajda, ne sokakta ne de herhangi bir yerde başka insanları rahatsız edecek seviyede rahatsız ediyorsa içkiden veya başka sebeple polis buna müdahale etmek ve toplumun huzurunu sağlamak zorundadır" diyen Çınar, şöyle devam etti:

"Bundan daha çok konuşulması gereken; mesleği gereği bu seviyede sorumluluk sahibi olan kamu görevlileri, özellikle bunlar doktor ise çocukların çok olduğu bir yerde sarhoş şekilde dolaşmanın çok yanlış olduğunu bilip, toplumsal sorumluluk anlayışıyla daha örnek bir davranış sergileyebilirlerdi. Bu da onların kişisel meselesidir. Kanun her eylemin ve kusurun karşılığını yazmıştır." 

Zonguldak Belediyesinin işlettiği Kapuz Plajı'nda, 12 Eylül'de alkol aldığı belirtilen 2 kadın doktora, çevreyi rahatsız ettikleri gerekçesiyle 109'ar lira idari para cezası uygulanmıştı.

"ÜSTÜM ISLAK ŞEKİLDE KARAKOLDA BEKLEDİM"

Doktorlardan S.Ç., yaşanan olayı şöyle anlatmıştı:

"Biramı açtım ve bir yudum aldım. Görevli geldi. Bize içki içmenin yasak olduğunu söyledi. Biz de halk plajında bu yasağın olamayacağını söyledik. Bize 'Erkek olsanız sizi yaka paça dışarı atardım' dedi. Biz de kadın olduğumuz için yapması gereken uygulamadan imtina etmemesini, ne gerekiyorsa yapmasını istedik. Amirini çağırdı. Amiriyle de yaklaşık 15-20 dakika konuştuk. Bu yasağın kanuni olmadığını anlatmaya çalıştık fakat anlamadılar ve polisi aradılar. Ben o sıra denize girdim. İsmim anons edildi ve denizden çıkartıldım. Bizi önce hastaneye sonra karakola götürdüler. Alkol kontrolünde arkadaşımda sıfır çıktı, bende ise 0.50 promil çıktı. Para cezası kestiler. Üstüm ıslak şekilde karakolda bekledim ve gece çıkabildik."

Sayfa Yükleniyor...