Rahip Brunson'ın avukatı: Kararı temyiz edeceğiz

ABD’li Rahip Brunson’a 3 yıl hapis cezası verilmesi ve adli kontrol şartının kaldırılması kararının ardından avukatı İsmail Cem Halavurt açıklama yaptı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 12.10.2018 - 16:56 | Son Güncelleme : 12.10.2018 - 17:32

Rahip Brunson'ın avukatı: Kararı temyiz edeceğiz

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson bugünkü duruşmada serbest kaldı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, mahkeme heyeti, verilen aranın ardından kararını açıkladı.

Heyet, Rahip Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verirken, hükümle birlikte sanığın ev hapsi ve yurtdışı yasağını kaldırdı.

HALAVURT: KARARI TEMYİZ EDECEĞİZ

Kararın açıklanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin 3 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırıldığını, bu sürenin yattığı süreye yakın olduğunu, adli kontrol hükümlerinin de kaldırılmasıyla artık özgürlüğüne kavuştuğunu ifade etti.

Brunson'ın savcının verdiği mütalaayla üzüldüğünü ancak kararın açıklanmasıyla sevindiğini dile getiren Halavurt, şu ifadeleri kullandı:

"Müvekkilim yurtdışına çıkacak, adli kontrol hükümlerini kaldırmaya yönelik bir iki işlem var, çok uzun sürmez, UYAP'tan yürüyor işlemler. Evde kelepçelerin sökülmesi de yarım saat, bir saat sürer. Gidene kadar evinde olur. Bugün tanık ifadelerini dinleyince 'dağ fare doğurdu' gibi bir şey oldu. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye'nin bu kadar mağdur olmasına ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz temyiz edeceğiz itiraz haklarımızı kullanacağız. Keşke bunların hiçbirisi yaşanmadan tutuksuz bir şekilde yargılanabilseydi böyle bir krize dönüşmeseydi.

ABD ile Türkiye arasında krize neden olan isim: Rahip Brunson:

"KARARA SEVİNDİ, DUYGULANDI"

Biraz süratli oldu biz yine de hazırlığımızı yapmıştık olabileceğini tahmin ediyorduk ama bugün için beklemiyordum işin doğrusu. Brunson durumu anlamaya çalışıyor Türk hukukunu bilmediği için ona özgür olduğunu söyleyince o zaman anladı sevindi, duygulandı. Gider diye düşünüyorum artık burada güvenlik sorunu da oluştu onun için. Kendi takdiri bunu ona sormak belki daha iyi olur. Eve gittiler. Çiğli'ye gitmeyecek. Evinde bekleyecek uçak falan ayarlanırsa yurtdışına gider herhalde.

"TÜRKİYE'DE KALMAK İSTİYOR AMA GİTMEK ZORUNDA"

Saygın bir din adamı olarak 2 yıl neredeyse özgürlüğünden mahrum kaldı. Aile düzeni sosyal düzeni bozuldu. Türkiye'yi seven bir insan Türkiye'de kalmak isteyen bir insandı şu an için gitmek zorunda. Bu onu belli ölçüde üzüyor.''

Brunson hakkındaki karar ne anlama geliyor, süreç nasıl işleyecek?

Sayfa Yükleniyor...