Ressam sahte, resim gerçek

Kurgu bir kitabın kahramanı olan dahi ama mutsuz sanatçı Nat Tate'in bir yapıtı, Sotheby's açık artırmasında satılacak.

Anadolu Ajansı 17.10.2011 - 15:48

Ressam sahte, resim gerçek

Uluslararası müzayede şirketi Sotheby's, hiç yaşamamış, ama ünü kıtaları aşmış bir ressamın "gerçek" resmini satışa çıkardı.

Aslında, kurgu bir kitabın kahramanı olan Amerikalı, soyut ekspresyonist, dahi ama mutsuz sanatçı Nat Tate'in bir yapıtı, 16 Kasım'da düzenlenecek Sotheby's açık artırmasında satılacak.

Nat Tate, İngiliz yazar William Boyd'un yazdığı kurgu biyografi "Nat Tate" kitabının, sanat çevrelerinde kısa bir süre "gerçekten yaşadığına" inanılan sanatçısı. Boyd'un kaleme aldığı, Nat Tate'in hayatından fotoğraflarının ve bazı yapıtlarının görsellerinin de yer aldığı kitap 1998 yılında basıldı. David Bowie ve Gore Vidal gibi ünlü isimlerin yazdığı sunuş yazılarıyla da desteklenen bu kurgu biyografi, Nat Tate'in 1928'de başlayıp 1960'da, neredeyse bütün resimlerini yok ettikten sonra intiharıyla son bulan "etkileyici" hayat hikayesini içeriyor.

Kitabın yazarı Boyd, Guardian'a verdiği röportajda, Nat Tate efsanesinin, kitabın Manhattan ve Londra'da düzenlenen tanıtım partilerinde konuşulanlardan doğduğunu, kısa bir süre herkesin Tate'in gerçekten yaşadığına inandığını aktarıyor.

Efsanenin, yaklaşık bir hafta sonra gazetelere düşen "Boyd, sanat dünyası ile dalga geçti" haberleriyle sona erdiğini düşünen yazar Boyd, Tate'in zamanla "koca ayak" ya da Loch Ness canavarı gibi "varlığına inanılmak istenen" bir kahramana dönüştüğünü görerek yanıldığını anlamış.

Boyd, 1998'den bu yana "genç yaşta kaybedilen" ressam Nat Tate ve kitabın hikayesi ile ilgili 3 belgesel çekildiğine, televizyon programları yapıldığına ve hatta bu kandırmacanın bilimsel tezlere konu olduğunu belirtiyor.

Yazar Boyd, bu efsaneye nokta koymak amacıyla Tate'in "elinde kalan son resmini" satışa çıkarmaya karar vermiş.

Tate'in "Bridge No. 114" (Köprü No. 114) adlı resminden elde edilecek gelir, sanatçılara destek veren bir yardım kuruluşu olan "Artist's Benevolent Institution"a bağışlanacak.

Sotheby's Tate'in yapıtına, yaklaşık 5 bin ila 8 bin dolar arasında değer biçiyor.

Boyd, Tate'in kitapta kopyaları yer alan diğer resimlerini kendisinin yaptığını itiraf etse de satışa çıkarılan son resmi "elbette" Nat Tate'in yaptığı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...