Reyhanlı saldırısı dünya basınında

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 46 kişinin hayatını kaybettiği ve 51 kişinin yaralandığı bombalı saldırılara dünya basını da geniş yer ayırdı. Reuters haber ajansı "Patlamalar Suriye'deki savaşın Türkiye'ye sıçrayacağına dair korkuları artırdığını" takipçilerine iletti.

Haberler - NTV Haber 12.05.2013 - 13:39

Reyhanlı saldırısı dünya basınında

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleşen bombalı saldırı dünya basınında da büyük yankı uyandırdı.

Reuters haber ajansı takipçilerine geçtiği flaş haberde "Hatay'daki patlamalar Suriye'de yaşanan iç savaşın 'ye çekilmesi üzerine çekince ve korkuları artırdı, NATO üyesi Türkiye, Esad yönetimine en sert eleştiren ülkelerden biri olmuştu" denildi.

Amerikan haber kanalı CNN ise Başbakan Erdoğan'ın "Bu oldukça hassas bir süreç" sözlerine yer verdi. CNN'e açıklama yapan bir görgü tanığıysa "İnsanlar yardım istiyordu ve çok sayıda yaralı vardı" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun açıklamalarına yer veren BBC, bölgede tansiyonun tırmanmasına dikkat çekti ve Davutoğlu'nun "Hiç kimse Türkiye'nin gücünü test etmeye kalkmamalıdır" sözlerine yer verdi. Telegraph'ın internet sitesi de Reyhanlı'daki görüntüleri yayınlayarak "Türkiye'nin Hatay ilinde bomba yüklü araçlar patladı, en az 40 kişi hayatını kaybetti" yazdı.

'SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ TÜRKİYE'YE SIÇRADI'
İngiltere'de yayımlanan Sunday Telegraph gazetesi, Reyhanlı'da 45 kişinin öldüğü patlamalarla ilgili haberinde "Suriye'deki iç savaş Türkiye'ye sıçradı" dedi. "Suriye Türkiye'yi bombaladı' başlıklı haberde, bunun Suriye'deki ayaklanmanın başlamasından bu yana Türkiye topraklarında meydana en kanlı olay olduğu belirtildi.

Haberde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Suriye istihbaratını olağan şüpheli saydıkları açıklamasına yer verildi.

Observer gazetesi de Türk hükümetinin saldırıdan sonra Esad yönetimini uyardığını belirtti. Gazete, saldırının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinin hemen öncesine rastladığını belirtti. Gazete, görüşmelerde ana gündem maddesinin Suriye olacağını kaydetti.

Fox News ve ABC News de Reyhanlı'daki patlamaları son dakika haberleriyle izleyicilerine ulaştırdı.

Sayfa Yükleniyor...