Robot Olimpiyatları başladı

Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar Londra'da gerçekleşmiş olabilir, ama gösterişli robotların adresi İngiltere'nin Bristol kenti.

Haberler 24.08.2012 - 15:27

Robot Olimpiyatları başladı

FIRA RoboWorld Kupası'nda 26 takım yarışıyor. Robotlar kupa kapsamında futbol, basketbol ve halter gibi değişik oyunlarda yer alıyor.

Bu, etkinliğin İngiltere'de düzenlendiği ilk sene ve organizatörler katılımcı sayısında rekor kırdıklarını bildirdi. Oyunlar sırasında dünya rekoru kıran robotlar da var.

MARATON UMUTLARI
Robotların Usain Bolt'u, Singapur'dan geliyor. Organizatör Dr Guido Herrmann, BBC'ye "Kısa mesafede dünya rekoru 42 saniyeydi, ama Singapur bunu 31 saniyeyle geçti" dedi. Ancak robotlar, Londra Olimpiyatları'na katılan atletler gibi 100 metre koşmuyor. Dr Herrmann, "Üç metre ileri ve üç metre geri koşuyorlar" açıklamasını yaptı.

Plymouth Üniversitesi'nde bir araya getirilen ve İngiltere'nin favorisi olan ev yapımı robot, Cumartesi günü yapılacak olan kısa mesafe finalinde Singapur'a karşı yarışacak.

Bristol Üniversitesi'nin robot laboratuvarından gelen İngiltere'nin bir başka yerel yarışçısı da maraton finalinde yer alacak.

42 metrelik yorucu yarış, Panter Ekibi'ni zorlayacak gibi görünüyor. Ekip üyelerinden David Pollard, "Dürüst olmak gerekirse yarışı bitirebilirsek mutlu olacağız. Robotumuz şu anda çok iyi durumda değil" açıklamasını yaptı.

Yarışı daha zor hale getiren bir ayrıntı, ekiplerin son ana kadar nerede yarışacaklarını bilmeyecek olması. Pollard, "Bir masanın üstü bir halıdan daha iyi, ancak nasıl bir yüzeyde yarışılacağı kararı daha verilmedi." dedi. Sıfırdan bir araya getirilen Panter Ekibi robotu, mağazalardan satın alınan robotlara karşı yarışacak.

Ev yapımı robotların daha kötü bir performans sergilediğini düşünen Pollard, "Aslında raflarda gördüklerinizden daha iyi bir robot üretebilirsiniz, ama bu daha bizim ilk senemiz." diyor.

DVD'YLE AĞIRLIK KALDIRMA
Robot Olimpiyatları'nın esas olayı futbol, ancak farklı alanlardaki yarışlar da gergin geçeceğe benziyor. Halterde rekorun kesinlikle kırılması bekleniyor.

Dr Herrmann, "Şu anda dünya rekorunu 89 DVD kaldıran minik bir robot elinde tutuyor. Ama bir çift antrenman sırasında 100 DVD kaldırdı" dedi.

Yarışların asıl amacı eğlenmek olsa da, katılımcıların unutmaması gereken bir kural var. Dr Herrmann, bu konuda "Robotlar bağımsız olmalı. Yarışlar başladığı anda insanlar robotları kontrol edemez" diye vurguluyor.

1996'dan beri düzenlenen Robot Olimpiyatları'na Bristol'ın ev sahipliği yapması, İngiliz kenti için büyük bir başarı anlamına geliyor.

Sayfa Yükleniyor...