ROKETSAN fabrikasında patlama

Ankara Elmadağ'daki ROKETSAN fabrikasının yakıt bölümünde patlama meydana geldi. Fabrika ilçedeki binalarda büyük bir sarsıntıya neden oldu.

Haberler 09.06.2009 - 12:12

Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki Makina Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKE) bağlı Roketsan Fabrikası'ndaki patlama saat 11.43'te gerçekleşti.

Fabrikada her hafta rutin olarak yapılan atık imha işleminde fazla yakıt kullanılınca büyük bir gürültüyle patlama meydana geldi.

İlçe merkezindeki binalarda büyük bir sarsıntıya sebep olan patlamanın ardından fabrikadan dumanlar yükseldi. Çıkan küçük çaplı yangın kısa sürede kendiliğinden söndü.

Patlama, Elmadağ başta olmak üzere çevredeki yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarda korku ve paniğe neden oldu.

Patlama sonucu ölü ya da yaralı bulunmuyor.

Fabrikada yeni bir patlama olma olasılığına karşı personel tahliye edildi.

Elmadağ'daki ROKETSAN Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin roket projelerini ve füze sistemlerini üretiyor.

1988 yılında kurulan ROKETSAN, Mühimmat Ayırma ve Ayıklama, 107, 122 ve 300 mm Topçu Roket ve Sistemleri, 2,75 inç Lazer Güdümlü Füze Cirit, Uzun Menzilli Antitank Füzesi UMTAS, Orta Menzilli Antitank Füzesi, Taarruz Helikopterleri için Cirit ve UMTAS lançeri, Uzun Menzilli Füze, 107/122 ve 122/300 mm Çok Namlulu RoketAtar Kundak sistemleri, Sakarya Silah Sistemi ve Denizaltı Savunma Harbi Sistemleri imalatı yapıyor.

ROKETSAN roket motor gövdelerinin üretim ve yalıtımı, her türlü mekanik ve plastik parçaların üretimi, kompozit malzemelerin hazırlanması ve işlenmesi gibi pek çok üretim yeteneğine sahip bulunuyor.

En hassas CNC kontrollü tezgahlarda gerçekleştirilmekte olan üretim faaliyetleri konusunda uzmanlaşan teknik kadrosu ile ROKETSAN, yüksek standartta üretim kalitesinde üretim yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...