Ruslara 500 yıl hükmeden Tatarlar

İstanbul’un fethinden 99 yıl sonra “kanlı rövanş”,  Ruslara 500 yıl hükmeden bir halk, Kazan Tatarları ve Tatarları yeniden millet yapan şair, Abdullah Tukay, hepsi  Zaman Yolcusu Türklerin İzinde'nin yeni bölümünde....

27.06.2014 - 18:20

Rus Çarı Korkunç İvan, Tatarların Han kenti Kazan’a giriyor, Osmanlı'ya buradan mesaj gönderiyor! Avrasya’nın kilidi Kazan’ın kapısı açılınca tüm Orta Asya ve Sibirya düşüyor. “Zaman Yolcusu” gözyaşının sel dolup taştığı Tatarların başkenti Kazan’da.

Zaman Yolcusu altıncı bölümde Tatarların başkenti Kazan’da karşımıza çıkıyor. Tatarların Ruslarla 1000 yıla yayılan sıkıntılı komşuluğunu önce savaşlar, sonra “beraber yaşama ülküsü” üzerinden anlatan Yolcu, Kazan Kremlini’nde unutulmuş öykülerin kahramanları ile buluşuyor. Bunlardan en önemlisi son Kazan Hanı olarak anılan Süyümbike Hatun. Kazan Kremlini, yani “Kale İçi” bölgesini gezen ve buradaki müzelerde yer alan eser ve objeleri tanıtan “Zaman Yolcusu”, yine az bilinen gerçek bir tarihi ekrana taşıyor.

Bir halka millet olma bilinci aşılayan, Türk dilinin en büyük şairlerinden Abdullah Tukay. Tatarların milli şairi ve milli kahramanı olan Tukay henüz 27 yaşındayken hayata veda etmişti. Kısa yaşamına karşın Tatarları Rusya’ya karşı yeniden ayağa kaldıran, özgürlük ve hak mücadelesine yol açan Tukay’ın Türkiye’de az bilinen öyküsü de “Zaman Yolcusu” sayesinde ekrana gelecek.

Ahmet Yeşiltepe’nın hazırlayıp sunduğu, kuzeydeki Türklerin, akraba Tatarların unutulmuş tarihi “Zaman Yolcusu – Türklerin İzinde” ile 29 Haziran Pazar günü saat 23:00’de NTV ekranında olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...