Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında yaralanan gazeteci Didem Tuncay'ın sağlık durumuna ilişkin müjdeli bir haber geldi.

Didem Tuncay'ın tedavi gördüğü Numune Hastanesi’nin yöneticisi Nurullah Zengin, ikinci göz operasyonu da başarılı geçen Didem Tuncay'ın, sağ gözündeki fonksiyonların geri gelebileceğini açıkladı.

Zengin, "Sağ gözüyle ilgili şekil bütünlüğüne yönelik ameliyata girmiştik ancak ameliyatta bazı fonksiyonların da geri gelebileceğini gördük. Bugün yaptığımız muayenede ışık hissinin varlığını ve el hareketlerinin fark edilebilmesi bizi bazı fonksiyonların geri gelebileceği yönünde ümitlendirdi" dedi.

Nurullah Zengin, basının karşısına, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte çıktı.

Ziyaret ettiği Didem Tuncay'ın sağlık durumuyla ilgili hastane yetkilileri ve ailesinden bilgi alan Davutoğlu, gazetecilere açıklamada bulundu.

Davutoğlu, "Cuma günü yapılan ameliyat neticesinde inşallah olumlu yönde çok ciddi gelişmeler var. Gerek estetik olarak, gerek fonksiyon olarak Didem'in sağ gözünde inşallah ciddi iyileşmeler söz konusu. Fonksiyonların geri gelme ihtimali de mevcut. Dolayısıyla bu güzel haberleri almış olmaktan mutluluk duyuyoruz'' ifadesini kullandı.

"VAKUR VE ZARİFTİ"
Gazetecilerin, Tuncay'la görüşüp görüşmediğine yönelik sorusu üzerine Davutoğlu, ''Görüştüm. Her zamanki gibi vakur ve zarifti. Geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. O da teşekkür etti. Ama beni mutlu eden hayata olan bağlılığı ve kendinden emin tavrı'' yanıtını verdi.

Tuncay'ın psikolojik olarak ilk anın şokunu atlattığını gözlemlediğini aktaran Davutoğlu, ''Didem'i hem bedeni sıhhati, hem de ruh hali itibariyle böylesine sağlıklı görmek memnun etti. Güzel bir sohbetimiz de oldu'' diye konuştu.

Hastane yetkililerince ilk verilen bilgilerde görme kaybı olacağı yönünde ifadelerin kullanıldığının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, ''Bize verdikleri bilgi, estetik bakımdan bir kayıp olmayacağı, ama fonksiyon bakımından da bazı fonksiyonların geri gelebilme ihtimali söz konusu bu son ameliyattan sonra'' karşılığını verdi.

"PSİKOLOJİK ÖZGÜVEN ÖNEMLİ"
Davutoğlu, şöyle konuştu:''Bu ilk fonksiyonel gelişmeler, daha sonraki olumlu gelişmelerin de habercisi olarak telakki ediliyor. O bakımdan ümit besliyoruz ve en önemlisi Didem'in bu durumunu idrak edip kendine güvenini sürdürmesi. Bu tür durumlarda psikolojik özgüven, bedeni iyileşmeyi de kolaylaştırıyor. Hele hele fonksiyonel bazı gelişmeler de önem taşıyor'' dedi.

NE ZAMAN TABURCU OLACAK?
Ankara Numune Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin de Tuncay'ın ne zaman taburcu edileceğinin henüz kesinleşmediğini belirterek, ''Her şey arzu ettiğimiz gibi devam ederse önümüzdeki hafta içerisinde, tahmin ediyoruz ki hafta sonuna doğru taburculuğunu da konuşabileceğiz'' dedi.

"ÜMİTLENDİK"
Tuncay'ın son durumu hakkında bilgi veren Zengin, şunları söyledi:

''Sağ gözüyle ilgili esas hedefimiz şekil bütünlüğünün sağlanmasıydı. En başından itibaren bu bilgiyi sizlerle de paylaşmıştık. Ama cuma günkü ameliyatın başarısı gerçekten bazı fonksiyonların sağ göz için geri gelebileceği yönünde bizleri ümitlendirdi. İnşallah önümüzdeki günlerde yapacağımız muayene ve kontrollerle ilgili bu bilgiyi sizlerle de paylaşabileceğiz. Ama bugün için sağ gözde bazı fonksiyonların geri gelebileceğini söyleyebiliyoruz, olumlu gelişme bu.''

TEKRAR GÖREBİLECEK Mİ?
Zengin, ''Tuncay tekrar görme yetisini kazanabilir mi '' sorusuna ise ''Bugün yapmış olduğumuz muayenede ışık hissinin varlığı ve el hareketlerinin fark edilebilmesi bizi bazı fonksiyonların geri gelebileceği yönünde ümitlendirdi. Bu bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. İnşallah hep beraber bu olumlu gelişmeleri müşahede edeceğiz ve sizlerle paylaşacağız'' yanıtını verdi.

Zengin'in açıklaması üzerine Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''İnşallah bizim Didem'e daha çok ihtiyacımız var, hem diplomasi camiası hem basın camiası olarak. En sıhhatli şekilde aramıza döneceğine dair inancımız daha da kuvvetlendi. Hepimiz dua ediyoruz. Ümit var, bekleyiş içindeyiz'' dedi.